Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Aktivity s flow-faktorom a bez neho

Význam pre silné stránky majú obe

Pojem „flow“ označuje bezmyšlienkový stav, v ktorom sa človek ocitá, keď robí niečo, čo je síce náročné, ale keďže má na to talent, tak sa do toho úplne položí. Samotný pojem možno znie moderne, no je to niečo, čo tu je už dlho.

Údajne sa aj Michelangelo ocital v stave flow, keď pracoval na stropnej maľbe v Sixtínskej kaplnke. Existujú záznamy o tom, že maľoval aj niekoľko dní bez prestávky. Dokonca vtedy nejedol ani nespal, ale pracoval, až kým neodpadol od únavy. Po tom, ako sa zobudil, pokračoval tam, kde prestal a opäť sa naplno ponoril do práce.

Na to, aby si zažíval „flow“, nemusíš byť geniálny maliar a sochár. Činností, ktoré ti tento stav navodia, je mnoho. O ich odhaľovaní sa dočítaš nižšie.

A vieš prečo sú dôležité aj aktivity z tej druhej kategórie?

Vraví sa, že každá minca má dve strany. To platí aj v tomto prípade. Nie sú dôležité len tie aktivity, ktoré robíš s radosťou. Aj aktivity, ktoré robíš nerád, zohrávajú významnú úlohu pri silných stránkach. Teraz si prejdime obe skupiny:

 

 

  1. Aktivity s flow-faktorom

Ako už bolo spomenuté vyššie, do stavu flow sa človek dostane, keď robí niečo náročné, no vďaka talentu sa do toho vie úplne položiť. Samotný talent však ešte nie je predpokladom toho, že daná činnosť je niečo, čo ťa reálne aj baví. Niekto môže byť geniálny v programovaní webových stránok, no túto aktivitu vníma ako niečo otravné. Ak ťa však niečo baví a zaujíma, neodradí ťa ani tvrdá drina. Budeš sa snažiť zo všetkých síl, aby si bol v danej činnosti lepší a lepší. Práve flow bude tvojím hnacím motorom.

Teraz sa možno pýtaš ako tieto aktivity odhaliť. Popremýšľaj nad tým, pri ktorých činnostiach strácaš pojem o čase. Prípadne pri nich zabúdaš na hlad či smäd. Zamysli sa tiež nad činnosťami, ktoré ťa nabíjajú energiou a na ktoré sa tešíš. Často pri nich prestávaš vnímať okolie, sústredíš sa plne na to, čo robíš.

Je veľmi pravdepodobné, že práve pri vykonávaní týchto aktivít využívaš svoje silné stránky.

 

  1. Aktivity bez flow-faktora

Táto skupina zahŕňa činnosti, ktoré ťa oberajú o energiu, prípadne sa ich obávaš. To, z čoho máš obavu ešte neznamená, že to nepotrebuješ. Možno len potrebuješ vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Napríklad, väčšina z nás má strach z prezentovania, ale keď sa tomu trochu povenujeme, môže sa to stať jednou z našich silných stránok.

Na to, aby si tieto aktivity odhalil, opäť sa zamysli. Spomeň si na veci, ktoré ťa oberajú o energiu. Možno sa im dokonca snažíš vyhýbať alebo ich odďaľuješ. Nemôžeš povedať, že by si sa na nich tešil, skôr v tebe vyvolávajú nepríjemné pocity.

Nemusí ísť vyslovene o niečo, čo ti nejde. Určujúce je to, že ak by si si mohol vybrať, radšej by si robil niečo iné.

 

Nejde len o flow

Predstav si Kvetoslavu, ktorá je účtovníčka. Spísala si činnosti z oboch kategórií. Začala aktivitami s flow-faktorom. Počítanie a rôzne operácie s číslami ju bavili od malička. Domáce úlohy z matematiky robila s radosťou. V práci často zabúda na čas a občas sa jej stane, že nejde na obed. Neuvedomí si, že je hladná. Vo voľnom čase rada chodí do posilňovne. Vďaka tomu si dokáže výborne vyčistiť hlavu. Vždy sa na to teší a motivuje ju hoc aj malý progres, aby sa neustále zlepšovala. Čo naozaj nemá rada, je telefonovanie. Je nervózna vždy, keď má niekomu zavolať. Najradšej by sa tejto aktivite úplne vyhla. Ďalšia aktivita, ktorú nemá v láske, je práca s novým účtovníckym programom. Hoci si s ním celkom rozumie, oberá ju o energiu.

Pouvažuj a spíš si veci, ktoré ťa bavia a pri ktorých, naopak, flow necítiš. Pretože obe tieto skupiny sú dôležité pri budovaní uceleného prístupu k tvojim silným stránkam.

 

Zhrnutie

Aktivity s flow-faktorom odhalíš, keď si zodpovieš na tieto otázky:

  • Pri ktorých činnostiach strácaš pojem o čase?
  • Kedy zabúdaš na hlad či smäd?
  • Ktoré aktivity ťa nabíjajú energiou?
  • Pri ktorých veciach prestávaš vnímať okolie?

S odhaľovaním aktivít bez flow-faktora ti pomôžu tieto otázky:

  • Ktoré činnosti ťa oberajú o energiu?
  • Ktorým aktivitám sa snažíš vyhnúť alebo ich odďaľuješ?
  • Ktoré činnosti v tebe vyvolávajú nepríjemné pocity?
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download huawei firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram