Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Bez prípravy to nepôjde

Eva sa rozhodla dať výpoveď. Nie že by svoju prácu neznášala, ale miesto asistentky vzala ako prvú ponuku po ukončení štúdia a cíti, že je na čase posunúť sa ďalej. Najprv ju však čaká jeden menej príjemný rozhovor.

Komunikácia

Komunikácia je vysielanie informácie od vysielateľa k príjemcovi so zámerom vyvolať u príjemcu pozornosť, duplikáciu s porozumením a potvrdením pôvodnej informácie. Možno ju rozdeliť na tri druhy – fyzickú, slovnú a mentálnu:

  1.   Fyzická – ak komunikujeme prostredníctvom názornej ukážky. Na vyjadrenie významu môžeme použiť predmet, gestikuláciu, reč tela. Príkladom môže byť ukážka práce s lopatou.
  2.   Slovná – ak pri komunikácii používame slová v hovorenej alebo písomnej podobe. Je to jednoducho to, čo niekomu povieš či napíšeš.
  3.   Mentálna – ak na komunikáciu používame len myseľ. Ide teda o myšlienky, telepatiu a intuíciu. Sú to tie situácie, keď niekomu zavoláš a z telefónu sa ozve: „Hej, neuveríš, ale práve som ti šiel volať!“

Komunikačné pravidlo 3 + 3 + 3

Koľko je 3 + 3 + 3?

Že 9?

Tesne vedľa! V tomto prípade je odpoveď 6,05.

Komunikačné pravidlo 3 + 3 + 3 totiž hovorí o 3 minútach pred začiatkom komunikácie, 3 sekundách na začiatku a 3 (a viac) minútach trvania rozhovoru.

3 minúty pred začiatkom

Táto fáza začína ešte v tvojej hlave. Keďže príprava robí šampiónov, aj na komunikáciu sa treba náležite pripraviť. Často si to ani neuvedomujeme, ale kvalita komunikácie záleží od tvojho vnútorného nastavenia. Ak tvojej komunikácii predchádza negatívna skúsenosť, napríklad si sa s niekým pohádal, dostal pokutu alebo sa ráno oblial kávou, určite to ovplyvní tvoju náladu. Pred komunikáciou skús tieto skutočnosti hodiť za hlavu, pretože človek, s ktorým sa ideš rozprávať za ne nemôže. Úspech teda spočíva v správnom naladení a sústredení sa na svoj komunikačný zámer.

3 sekundy na začiatku

Skôr, než komunikáciu začneš, musíš upútať pozornosť druhej strany. A na to máš presne 3 sekundy. Práve tu mysli na dôležitosť prvého dojmu. Ten tvorí všetko od tvojho vnútorného nastavenia, nálady, reči tela, očného kontaktu až po oslovenie a tvoje prvé vety. Ak budeš pred začiatkom myšlienkami niekde inde, napríklad pri rannej hádke s partnerkou, určite neurobíš dobrý dojem. Preto nepodceň prípravu a sústreď sa na svoj komunikačný cieľ.

3 minúty (a viac) obsahu

Tu už prichádza na rad samotná komunikácia, na ktorej sa odrazí kvalita tvojej prípravy. Ak ju podceníš, môže vyzerať asi takto: Si nervózny a vystresovaný z toho, ako sa dostať k pointe. Na jazyk ti neprichádzajú tie správne slová, potia sa ti dlane, uhýbaš pohľadom. Prvý dojem je už definitívne v háji a je ti jasné, že aj so správnym argumentovaním už situáciu nezachrániš a presvedčiť druhú stranu si bude vyžadovať nadľudský výkon.

Ak však začneš komunikáciu pozitívne naladený a sústredený na prítomný okamih, je pravdepodobnejšie, že si druhú stranu nakloníš. S úsmevom na perách a celkovou psychickou pohodou budú znieť tvoje argumenty či požiadavky presvedčivejšie a máš väčšiu šancu dosiahnuť svoj komunikačný zámer.

Príklad

Pre Evu nastal deň D, kedy si dohodla so šéfkou stretnutie.

3 minúty pred začiatkom si napravila blúzku, skontrolovala, či nemá na zuboch rúž, prešla si v hlave svoje argumenty a s úsmevom si predstavila, ako bude šéfka jej rozhodnutie rešpektovať a zaželá jej veľa úspechov. Tak už len nádych, výdych a zaklopať.

3 sekundy na začiatku Eva vstúpila s úsmevom, vystretým chrbtom a priateľským naladením. Stále mala v hlave predstavu, že si na konci rozhovoru priateľsky podajú ruky.

Prvé 3 minúty konverzácie začala Eva s jasnou predstavou v hlave. Rozhovor odľahčila spomienkou na to, ako jej raz šéfka po dobre odvedenej práci povedala, že by ju už pokojne mohla zastúpiť a že to raz určite dotiahne ďaleko. Tá hneď pochopila, o čom rozhovor bude a stretnutie sa napokon zmenilo na priateľské spomínanie na všetko, čo za ten čas spolu zažili.

Zhrnutie

Komunikačné pravidlo 3 + 3 +3

  • 3 minúty pred začatím = príprava, vnútorné naladenie, sústredenie
  • 3 sekundy na začiatku = prvý dojem
  • 3 minúty obsahu = úspech komunikácie, ktorý závisí od kvality prípravy a vnútorného naladenia

Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram