Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

3 kroky, ktoré ti pomôžu podať spätnú väzbu bez toho, aby si druhú osobu urazil

Technika SBI

Lucia povedala Andrejovi, aby urobil krátku prezentáciu o ich firme do regionálnej televízie. Malo to byť začiatočné promo, ktoré by pre ich firmu získalo novú klientelu. Lucia však nebola s Andrejovým výkonom spokojná. Keď si ho potom zavolala, povedala mu svoj názor a očakávala, že do najbližšieho vystúpenia zmení, čo sa jej nepáčilo. No na jej prekvapenie sa tak nestalo, a keď si ho opäť zavolala, Andrej priznal, že nevedel, čo mal zmeniť.

Možno si sa aj ty už ocitol v pozícii, kedy si dal niekomu spätnú väzbu, no druhá strana ju nepochopila. Podanie spätnej väzby je dôležité preto, aby ľudia dosahovali lepší výkon. Na podávanie spätnej väzby existuje viacero techník. Jedna z nich je technika SBI.

Spätná väzba v 3 krokoch

Na podanie spätnej väzby existuje jednoduchá technika, ktorá sa nazýva SBI. Za iniciálkami sa skrývajú slová Situation (Situácia), Behavior (Správanie), Impact (Dopad). Je zostavená tak, aby spätná väzba bola jasná, aby z nej ten, komu je smerovaná, dokázal presne pochopiť o akú situáciu sa jedná, ako ju zvládol a aký mala účinok či už na publikum, kolegov a pod. V neposlednom rade si z nej dokáže utvoriť obraz o tom, čo urobil dobre a čo zle, a dokáže to v budúcnosti zmeniť. Teraz si popíšeme, o čo v každom bode ide:

Situation (situácia)

Kde? Kedy? V prvom rade je potrebné oboznámiť človeka, ktorému chceš podať spätnú väzbu, o čom vlastne ideš hovoriť, aby sa vedel aj on sám zorientovať. Možno mal viacero prezentácií v daný týždeň alebo dokonca deň. Preto definuj kedy a kde konkrétne sa odohrala situácia, o ktorej podávaš spätnú väzbu.

Lucia teda začala takto: „Andrej, chcela by som s tebou hovoriť o včerajšom vstupe o dvanástej pre regionálnu televíziu.“

Behavior (správanie)

Druhý krok sa venuje správaniu, alebo teda tomu ako človek zvládol svoju úlohu. V tomto bode je dôležité, aby si sa na vec snažil pozerať objektívne. Hovor len o tom, čo si sám postrehol, ako si vnímal prácu daného človeka ty. Taktiež, opíš len to správanie, ku ktorému sa chceš vyjadriť podrobnejšie.

Lucia si uvedomila, že musí byť konkrétnejšia a podľa druhého kroku postupovala takto: „Vyzeral si aj pôsobil veľmi reprezentatívne. Tiež som si všimla, že si nedostatočne špecifikoval cieľ našej firmy.“

Impact (dopad)

V poslednom bode sa venuj tomu, aký dopad mala na teba a iných práca daného človeka. Zaujala vás, ste s ňou spokojný? Sklamaný?

Na konci je vhodné položiť otázku, napr. Ako to vidíš ty?, Čo na to hovoríš?. To umožní vyjadriť sa aj druhému človeku a tvoja spätná väzba bude o to podnetnejšia. Na záver mu nechaj priestor, aby vstrebal informácie, ktoré si mu poskytol a vedel s nimi pracovať.

Lucia ukončila svoju spätnú väzbu týmito slovami: „Na základe emailov, ktoré som dostala sa zdá, že to diváci nepochopili. Bojím sa, aby to našej firme nepoškodilo. Čo na to hovoríš ty?“

Zdá sa ti šablóna SBI jednoduchá a efektívna? Vyskúšaj si ju pri najbližšej príležitosti a uvidíš ako ti pomôže pri podávaní spätnej väzby. SBI zahŕňa tri jednoduché kroky:

Konkrétne popíš situáciu, ktorej sa budeš venovať, kde a kedy sa odohrala. Následne  sa venuj správaniu, ktoré si mohol pozorovať, jeho výkon a podobne. Ako posledné spomeň to, aký vplyv mala na teba a iných jeho práca.

POZOR! WORKSHEET NA STIAHNUTIE

Stiahni si ešte dnes worksheet na podávanie spätnej väzby a podaj spätnú väzbu bez toho, aby si niekoho urazil.

Pracovný zošit k technike SBI - Podávanie spätnej väzby

Kľúčové body:

SBI technika:
1. Situation (Situácia)- popíš konkrétne, o ktorej situácii hovoríš
2. Behavior (Správanie) - objektívne zhodnoť prácu
3. Impact (Dopad) - zhodnoť dopad výkonu a polož kontrolnú otázku

Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

One comment on “3 kroky, ktoré ti pomôžu podať spätnú väzbu bez toho, aby si druhú osobu urazil”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram