Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Staň sa asertívnym lídrom

Michal pracuje ako supervízor vo firme, ktorá vyrába poťahy na autá. Prednedávnom dostal nového kolegu – technika linky Jána. Tomu sa počas minulého týždňa podarilo zle nastaviť stroj na rezanie poťahového materiálu. Dokonca hneď dvakrát. Výsledkom bola zle narezaná látka, ktorá sa musela vyhodiť. Michal si zavolal Jána na osobný pohovor. Počas neho mu vysvetlil celú situáciu a tiež to, ako má pri svojej práci postupovať.

Na to, aby si sa stretol s delegovaním úloh, nemusíš pracovať vo výrobnom závode. Do kontaktu s ním sa dostávaš prakticky v každej firme. No zamýšľal si sa nad tým, ako delegovať úlohy asertívnym spôsobom? Existuje viacero techník, ktoré ti s tým pomôžu. My sa zameriame na skriptovaciu techniku.

Asertivita - nájdite rovnováhu

Pred tým, než sa budeme venovať samotnej technike, povedzme si, v čom spočíva asertivita. Asertivita je založená na rovnováhe medzi pasivitou a agresiou. Takýto človek berie do úvahy okrem svojich potrieb aj potreby iných. Na rozdiel od neho, pri agresívnom správaní sa človek snaží presadiť seba a svoje ciele. Nezaujímajú ho pocity a potreby iných ľudí.

Skriptovacia technika je jednou z komunikačných techník, ktoré ti pomôžu stať sa asertívnejším. Vďaka nej si môžeš vopred pripraviť, čo chceš povedať v štyroch bodoch:

 1. Udalosť. Povedz druhej strane, ako presne vnímaš situáciu alebo problém.
 2. Vaše pocity. Popíš, ako sa cítiš v danej situácii a jasne vyjadri svoje emócie.
 3. Vaše potreby. Povedz druhému človeku, čo od neho potrebuješ. Buď pri tom presný, aby nemusel hádať, čo si sa mu snažil povedať.
 4. Dôsledky. Opíš pozitívny vplyv, ktorý bude mať tvoja žiadosť na inú osobu alebo spoločnosť, ak dôjde k splneniu tvojich potrieb.

Skriptovacia technika v praxi

Supervízor Michal si podľa tejto techniky vopred pripravil, čo chce povedať technikovi Jánovi. Vďaka tomu bolo pre neho ľahšie vyjadriť potreby a tiež vysvetliť Jánovi celú situáciu. Michal potom pri rozhovore postupoval takto:

 1. Udalosť

„Ján, chcem sa s tebou porozprávať o incidentoch s chybným nastavením rezacieho stroja. Stalo sa to dvakrát za posledný týždeň a to je vážny problém. Látku na poťahy sme museli vyhodiť, pretože bola o centimeter kratšia ako by mala byť. To spôsobilo firme stratu 5000 eur.“

 1. Pocity

„Celú situáciu som musel vysvetľovať vedeniu, pretože som ako supervízor za teba zodpovedný. Ver mi, nebolo to pre mňa jednoduché ani príjemné. Na druhej strane chápem, že si tu nový a potrebuješ čas na to, aby si sa dostal do pracovných postupov.“

 1. Potreby

„Potrebujem od teba, aby si sa plne sústredil na svoju prácu. Myslím si, že by ti prospelo ešte jedno školenie práce s rezacím strojom. Celý postup ti ešte raz podrobne vysvetlím. Je veľmi dôležité, aby si všetko ovládal.“

 1. Dôsledky

Vďaka tomu minimalizujeme riziko zle narezanej látky aj riziko prípadného zranenia. Samozrejme, ušetríme firme finančné straty, čo je tiež dôležité.“

Zistil si pri čítaní článku, že aj tebe by mohla pomôcť skriptovacia technika? Zapamätaj si, že asertivita je založená na rovnováhe medzi pasivitou a agresiou. Popri svojich potrebách a cieľoch nezabúdaj ani na potreby druhých. Vďaka skriptovacej technike sa naučíš presne vyjadriť svoje pocity a potreby.

Kľúčové sú pri tom štyri body:

 1. Udalosť
 2. Vaše pocity
 3. Vaše potreby
 4. Dôsledky

Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
udemy free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram