Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Dokážeš si s ľuďmi len tak pokecať?

 

Marcel stál pri výťahu a nervózne stláčal tlačidlo hore. Prečo to vždy toľko trvá? V tom prišla Dana, ktorá mala zjavne namierené rovnakým smerom.

- Ahoj.

- Ahoj.

Pozdravili sa. Výťah stále neprichádzal a Marcelovi už stekal po čele pot. Mal by som sa jej niečo opýtať, ale čo? Veď je to predsa moja kolegyňa. Vážne sa nemáme o čom baviť?

 

Aj ty sa sem-tam dostávaš do situácií, v ktorých by sa hodilo len tak si nezáväzne pokecať? Možno s kolegom v práci pri kávovare, možno s úplne neznámym človekom pri networkingu a možno so vzdialenými príbuznými na svadbe. Ako však začať? Skús sa inšpirovať týmto článkom.

 

Má zmysel baviť sa „o počasí”?

Mnoho ľudí small talk zavrhuje. Jedni preto, že im to skrátka nejde, druhí preto, že sa chcú dostať k tým „hlbším” témam. Na čo teda márniť čas pri small talk? 

Skús sa na to pozrieť trochu inak. Small talk môže byť šanca spoznať človeka z inej stránky ako doteraz. Kolega nemusí byť len kolegom, spolužiak spolužiakom a slečna z kaviarne len milou čašníčkou.

 

História ukazuje, že veľké nápady a obchodné partnerstvá sa rodia z bohatších a hlbších vzťahov. Napríklad Bill Gates a Warren Buffett často diskutujú o obchode pri partičke bridgu. Budujú si teda väzbu nie len ako obchodní partneri, ale aj ako priatelia. 

 

Prostredníctvom small talku máš šancu získať s človekom aj iné väzby než na aké si zvyknutý. Ak váhaš, či sa ozvať ku kolegovi v kuchynke, mysli na to, že môžeš napríklad zistiť, že máte synov v rovnakom veku, že ste z toho istého mesta alebo že obaja chcete opäť začať s tenisom, len nemáte s kým. Dať šancu small talku teda znamená dať šancu ľuďom stať sa tvojimi priateľmi, obchodnými partnermi, parťákmi v posilňovni alebo aj budúcimi spoluzakladateľmi úspešného podnikania.

 

Ako na small talk

Najjednoduchšie je proste začať. Nerozmýšľaj príliš dlho nad tým, kto je ten druhý, aké má postavenie a či môžete mať vôbec niečo spoločné. Jednoducho začni. Pomôcť si môžeš tromi bodmi odborníčky na komunikáciu Dr. Carol Fleming:

 

 1. Nájdi niečo, čo vás práve spája

Obhliadni sa navôkol a nájdi jednu skutočnosť alebo predmet, ktorý vás práve vtedy spája. Môže ísť o drink, ktorý obaja popíjate, miesto, na ktorom sa nachádzate, či spoločenskú udalosť, ktorej sa práve zúčastňujete. Vráťme sa k Marcelovi z úvodu. O čo by sa tak mohol oprieť?

 

 1. Spoločne s Danou musí dlho čakať na výťah:

„Ach, tie naše výťahy. Stáva sa to len mne alebo aj ty máš pocit, že to vždy trvá večnosť?”

 1. Obaja idú radšej výťahom než po schodoch:

„Tak tu stojím už asi päť minút a vravím si – nevybehol by som za ten čas už na šieste aj po schodoch?” 

 1. Obaja budú kvôli výťahom meškať:

„Tak už je 8.05. Opäť budem meškať a opäť kvôli výťahom. Ale ako vidím, nie som jediný…”

 

 1. Prezraď o sebe niečo v spojitosti s tým, čo vás spája

Debatu môžeš ďalej rozvinúť tým, že o sebe prezradíš niečo v súvislosti s už spomenutým predmetom alebo skutočnosťou, ktorá vás spája. Opísať môžeš nejaký zážitok alebo skúsenosť, pocit alebo nápad. A ako si môže poradiť Marcel?

 

 1. „Ale napokon to, že výťah mešká, nie je žiadna tragédia. Raz som mal možnosť viezť sa výťahom v mrakodrape v New Yorku. A čo čert nechcel, výťah sa pokazil na predposlednom poschodí…”
 2. „Keď som býval na intráku, mal som takú zásadu, že budem všade chodiť len po schodoch. A to som býval na ôsmom. Po pár týždňoch som to zvládal úplne bez problémov. Možno je na čase sa k tejto zásade vrátiť…”
 3. „Asi by som s tou dochvíľnosťou mal niečo robiť. Môj dedko zvykol vravievať, že chlap má vždy chodiť načas. Vždy, keď meškám, si naňho spomeniem…”

 

 1. Povzbuď k rozhovoru

Small talk nie je o monológu a konverzáciu najlepšie rozvíjajú otázky a úprimný záujem o toho druhého. Uvedom si však, že aj formulácia otázky je dôležitá. Skús sa pýtať skôr otvorené otázky než tie, na ktoré sa dá odpovedať len áno alebo nie. Vráťme sa k Marcelovi:

 

 1. „Keď sa výťah zastavil, nevedel som, čo robiť, tak som len panikáril. Ako by si reagovala ty?”
 2. „Čo keby sme to skúsili? Vymenila by si výťah za schody na mesiac?”
 3. „Ako si na tom s dochvíľnosťou ty? S akou výhovorkou zaručene uspeješ, keď meškáš?”

 

Aby rozhovor plynul ďalej 

Hovorí sa, že najbezpečnejšou témou každého small talku je počasie. Pravda. To však neznamená, že musíš každé ráno sledovať doktora Iľka. Tém, ktorých sa môžeš chytiť, je naozaj neúrekom. Platí však zásada vyhnúť sa príliš kontroverzným témam, napríklad politike či náboženstvu, ak si nie si istý, či je druhá strana dostatočne otvorená na to, aby prípadne dokázala akceptovať iný názor. 

 

Ak chceš mať zopár zaručene účinných tém vždy po ruke, zapamätaj si anglickú skratku FORM, ktorá ti pomôže sformulovať otázku. Každé písmenko skratky predstavuje tému, ktorej sa pri small talku môžeš chytiť:

 

 1. Family – rodina

Táto téma zahŕňa široké spektrum otázok. Veď kto by sa už nerád pochválil (alebo posťažoval?) svojou polovičkou, deťmi, inými príbuznými alebo porozprával o svojom rodnom kraji?

 

 1. Occupation – práca

Ak človeka nepoznám, môžem sa ho opýtať na jeho povolanie, prípadne kde študuje (alebo študoval), aké má kariérne ambície alebo či napríklad navštevuje nejaký kurz.

 

 1. Recreation – voľný čas

V tejto kategórií sa môžeš zamerať na akékoľvek voľnočasové aktivity. Ako človek rád trávi víkendy, čo zvykne robiť po večeroch, aké má záujmy, koníčky, či sa venuje športu alebo sleduje aktuálne dianie.

 

 1. Motivation – motivácia 

Posledná kategória zahŕňa akúkoľvek motiváciu, ktorá človeka poháňa. Sú to sny, viera, nádej a ciele, ktoré si človek stanoví. Môže ísť o novoročné predsavzatia, ale aj celoživotné túžby.

 

Nech už small talk uchopíš tak alebo onak, základom je mať o rozhovor s človekom úprimný záujem. Tvoj záujem sa odrazí na tom, akým budeš poslucháčom a na kvalite tvojich otázok. Tie by mali byť otvorené, čím vytvoríš priestor pre plynulé pokračovanie konverzácie. Napokon nezabudni, že čím viac príležitostí na small talk využiješ, tým lepšie ti to pôjde. Veď nie nadarmo sa hovorí, že cvičenie robí majstra.

POZOR PRAKTICKÝ WORKSHEET NA CESTE!

Mám pre teba jedinečnú možnosť si toto majstrovstvo natrénovať.
Stiahni si WORKSHEET SMALL TALK a zapracuj túto zručnosť do svojej praxe.

WORKSHEET SMALL TALK

Marketingové spracovanie osobných údajov
Stlačením tlačítka nižšie dáva súhlas so spracovaním tvojich osobných údajov podľa našich zásad spracúvania

Zhrnutie

Small talk je šancou spoznať človeka z inej stránky. Na začiatok si môžeš pomôcť tromi pravidlami:

 1. Nájdi niečo, čo vás práve spája
 2. Prezraď o sebe niečo v spojitosti s tým, čo vás spája
 3. Povzbuď k rozhovoru

 

Pri ďalšom rozhovore sa môžeš odraziť od FORM tém:

 1. Family – rodina
 2. Occupation – práca
 3. Recreation – voľný čas
 4. Motivation – motivácia
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download intex firmware
Free Download WordPress Themes
free online course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram