Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Rýchla cesta, ako spoznáš svoju osobnostnú typológiou bez zdĺhavých analýz

16 osobnostných typov

Na porade sa stretnú Lukáš, Juraj, Zuzana a Karolína. Štyria kolegovia sa majú dohodnúť na postupe pri novom projekte. Lukáš prezentuje jeden prístup, Juraj však uprednostňuje iný, proti ktorému protestuje Zuzana a Karolíne sa síce nepáči ani jeden, ale do sporu sa radšej nezapája.

Nie, nejde o vtip, ale o celkom bežnú situáciu, kedy sa stretnú rôzne typy osobností, ktoré sa spolu ešte nenaučili komunikovať. Namiesto odmietania argumentov a postojov druhých strán je však prínosnejšie zamyslieť sa nad tým, ako z odlišností vyťažiť čo najviac.

Princíp rozdelenia osobnostných typov

Toto rozdelenie osobnostných typov sa zakladá na teórií psychológa Carla Junga, na ktorú neskôr nadviazali učiteľka Katharine Briggs s dcérou Isabel Myers. Osobnosti sa delia na základe piatich aspektov: myseľ, energia, povaha, stratégia a identita. Každý aspekt je spektrom deliacim sa na dva protipóly s neutrálnym stredom.

Spektrum mysle ukazuje, ako vnímame a reagujeme na okolie. Na jednej strane sa nachádzajú introverti (uprednostňujúci čas strávený sami so sebou) a na druhej strane extroverti (vyhľadávajúci skupiny a spoločenské udalosti).

Druhé spektrum, energia, určuje, ako vnímame svet a spracovávame informácie. Na jednej strane sú intuitívni ľudia (majú obrovskú predstavivosť, sú otvorení novým myšlienkam a prirodzene zvedaví) a na druhej strane sú realistickí ľudia (veľmi praktickí, pragmatickí a s nohami pevne na zemi).

Spektrum povahy sa zameriava na to, ako sa rozhodujeme a ako si dokážeme poradiť s emóciami. Sú tam logicky zameraní ľudia (pre ktorých je na prvom mieste logika a racionalita a emócie radšej skrývajú) a zásadovo zameraní ľudia (sú citliví, empatickí a je pre nich dôležitá harmónia).

Štvrtým spektrom je stratégia, teda náš prístup k práci a plánovaniu. Na jednej strane sú plánujúci ľudia (radi organizujú a plánujú, sú rozhodní, ale aj predvídateľní) a na druhej strane hľadajúci ľudia (ktorí sú dobrí improvizátori, sú flexibilní a radi si nechávajú možnosti otvorené).

Posledné spektrum, identita, poukazuje na to, ako sebavedomo vystupujeme a prijímame rozhodnutia. Sem patria asertívni ľudia (sebavedomí, odolní voči stresu a vyrovnaní) a na opačnej strane spektra opatrní ľudia (majú nízke sebavedomie, ťažko zvládajú stres a bývajú emocionálni).

Štyri základné skupiny osobností

16 osobnostných typov je podelených do štyroch základných skupín. Sú to: analytici, diplomati, strážcovia a prieskumníci. Do každej skupiny patria štyri osobnosti, ktoré spájajú dve črty.

Analytici

Zdroj: www.16personalities.com

Analytikov spája ich intuitívnosť a logické zameranie. Patria tu typy: architekti, logici, vodcovia a debatéri. Logické zameranie analytikov prezrádza, že to sú racionálni ľudia, často technické typy so strategickým myslením. Ich intuitívnosť im ale dovoľuje tieto vlastnosti uplatniť takmer kdekoľvek. Majú úprimnú snahu prísť veciam na koreň a pri riešení problémov využívajú svoju tvorivosť.

Svoj dôvtip najlepšie využijú pri dlhodobých plánoch a projektoch, v ktorých môžu naplno využiť svoj intelekt. Ako správni analytici, radi sa pohrávajú s rôznymi myšlienkami a nápadmi. Musia si však dať pozor, aby sa v nich nestratili, inak sa môže stať, že ich nikdy nepremenia na skutočnosť. Analytikom môže niekedy chýbať rešpekt pre tých s jednoduchším vnímaním sveta a vyjadrovaním. Koniec koncov, hodnota, ktorú si vážia najviac, je intelekt.

 

Diplomati

Zdroj: www.16personalities.com

Spoločnými črtami diplomatov je intuitívnosť a zásadové zameranie. Do skupiny patria: obhajcovia, mediátori, protagonisti a agitátori. Diplomati sú starostliví a empatickí ľudia, ktorí sa v druhých vždy snažia nájsť dobro. Aj keď svoju schopnosť porozumieť ľuďom by mohli využiť na ich ovplyvnenie, nikdy by to nezneužili. Až príliš si vážia morálne hodnoty.

Diplomati sú veľmi kreatívni a svoje pocity a zážitky často pretavujú do všetkých druhov umenia. Rutinná práca ich preto môže nudiť. Snažia sa dosiahnuť harmóniu, a preto veľmi citlivo reagujú na nespravodlivosť. Rodina a priatelia sú pre nich všetko. Veľmi si vážia medziľudské vzťahy a dokážu nezištne pomáhať a venovať sa charite. Ich najvýraznejšími črtami sú ľudskosť, priateľskosť a porozumenie.

 

Strážcovia

Zdroj: www.16personalities.com

Skupinu strážcov možno poznať podľa toho, že sú realistickí a plánujúci. Štyri typy strážcov sú: logistici, ochrancovia, vedúci a konzuli. Strážcovia sú praktickí ľudia, ktorí stoja nohami pevne na zemi. Nadovšetko milujú poriadok a jasné pravidlá. To vyžadujú aj od prostredia, v ktorom pracujú. Skôr ako skúmanie nových nápadov a postupov oceňujú zaužívané metódy a odskúšané postupy.

Radi pracujú v tíme, častokrát sú považovaní za jadro skupiny alebo organizácie. Vysoké nároky nemajú len na seba, ale aj na členov tímu. Strážcovia sú prirodzenými lídrami, ktorí sa neboja výziev a riešení zložitých situácií. Ľudí okolo seba vedia motivovať a byť niekoho mentorom im prináša zadosťučinenie. Strážcovia majú radi poriadok a stabilitu a nadovšetko sa usilujú, aby tieto hodnoty zabezpečili.

 

Prieskumníci

Zdroj: www.16personalities.com

Prieskumníci majú spoločné to, že sú realistickí a hľadajúci. Ku prieskumníkom sa radia: majstri, dobrodruhovia, podnikatelia a zabávači. Prieskumníci sú bezstarostní ľudia, ktorí žijú tu a teraz. Nepotrebujú si dlho robiť plány a pripravovať sa. Sú dobrí improvizátori a v prípade potreby sa vedia veľmi rýchlo adaptovať a prispôsobiť novým podmienkam. Nemajú problém ani s rozhodovaním bez toho, aby niečo ľutovali.

Prieskumníci radi cestujú a spoznávajú nové krajiny a kultúry. Radi skúšajú nové veci a dokážu sa zanietiť pre čokoľvek – na určitý čas, kým nepríde nová vášeň. Povinnosti a rutinná práca sa im preto niekedy hromadí. Nemajú radi, keď ich niečo obmedzuje, lebo si nadovšetko cenia voľnosť a slobodu.

 

Ako využiť typológiu v práci

Lukáš, Juraj, Zuzana a Karolína už svoje osobnostné typy zistili. Každý z nich patrí k inému druhu osobností. Ešte dôležitejším zistením však bolo to, že namiesto hádok z neporozumenia jeden druhého, môžu svoje odlišnosti využiť vo svoj prospech. Lukáš patrí k analytikom, preto sa ako prvý vrhol na hľadanie riešení. Juraj mu ako strážca hneď pomohol vybrať to najpraktickejšie a najľahšie realizovateľné riešenie a hneď sa aj pustil do plánovania. Prieskumníčka Zuzana ponúkla svoj pohľad na vec, a tak poukázala na to, čo by mohlo zaujímať zákazníkov s podobným typom osobnosti. Napokon Karolína, ako správna diplomatka, prišla s kreatívnym riešením, ako sprístupniť projekt väčšiemu množstvu zákazníkov.

Máš nutkanie zistiť, ktorý typ osobnosti je ten tvoj?

Nech sa páči. Otestovať sa môžeš tu.

 

Napíš mi do komentára aká typológia osobnosti si ty.

Ak chceš spoznať svoju typológiu osobnosti úplne do hĺbky a zistiť, aké silné stránky máš, ako ich používať a ako komunikovať s inými typológiami tak sa určite prihlás na konzultáciu.

Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download huawei firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

7 comments on “Rýchla cesta, ako spoznáš svoju osobnostnú typológiou bez zdĺhavých analýz”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram