Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Nie je to len o peniazoch - Motivácia tímu

Sizyfos, muž, ktorý prekabátil gréckych bohov, dostal za trest úlohu privaliť ťažký balvan na vrch hory. Ten sa pred vrcholom vždy zrútil dole a Sizyfos musel túto úlohu opakovať znova a znova. Prečo tam ten balvan musí dostať? Čo ho čaká, ak sa mu to podarí a je to vôbec možné?

Tento príbeh poukazuje na to, akým trestom je pre človeka práca, ktorá nemá opodstatnenie a v ktorej nevidí zmysel. Ešte stále máš pocit, že sa motivácia preceňuje? Skús sa začítať ďalej.

 

Prečo je motivácia dôležitá

Možno si sa aj ty niekedy vo svojich začiatkoch cítil trošku ako Sizyfos. Dlho a ťažko si pracoval, až si sa divil prečo – veď odmena bola v pomere k práci zanedbateľná. Nikto predsa nechce cítiť, že jeho práca nemá význam a že ju robí len preto, lebo musí. Vo svojej práci potrebujeme vidieť zmysel.

Na túto skutočnosť poukazuje aj Simon Sinek vo svojom prejave o tom, ako skutoční lídri podnecujú ľudí k činom. Je jedno, či sa snažíš podnietiť zákazníka k nákupu alebo zamestnanca k lepšiemu výkonu – základom je dať im odpoveď na otázku: Prečo? 

 

Čo dokáže ľudí motivovať?

Peniaze. Takáto odpoveď napadne mnohým ako prvá, no rôzne prieskumy dlhodobo ukazujú, že peniaze sú len jedným z mnohých faktorov a ani zďaleka sa v rebríčkoch neumiestňujú na prvých priečkach.

Motiváciu môžeme rozdeliť na dva druhy – vonkajšiu a vnútornú. Vonkajšia motivácia je taká, v ktorej sa využívajú externé faktory. Tie môžu byť pozitívne, ako dni dovolenky navyše či zvýšený plat, ale aj negatívne, napr. možná strata zamestnania a bonusov.

Vnútorná motivácia je tá, ktorá plynie z vnímania jednotlivca. Pozitívne dokážu motivovať dobré vzťahy na pracovisku či pocit ocenenia, negatívne zas pocit nespokojnosti, pohltenia prácou či stres.

Tak teda vnútorná alebo vonkajšia motivácia? Vnútorná motivácia bez vonkajšej nemôže účinne fungovať a ani naopak. Navyše každý člen tímu je individuálny, má vlastné hodnoty a priority. Pri motivovaní tímu sa preto snaž zamerať na vyváženú kombináciu oboch typov motivácie.

 

Buďme však konkrétnejší. Spoločnosť TINYpulse urobila prieskum na vzorke 200 tisíc zamestnancov, ktorým položila jednu otázku:

„Čo vás v práci motivuje k tomu, aby ste vynikli a urobili pre svoju organizáciu niečo navyše?”

Desať možností, ktoré im boli predložené, sa napokon v rebríčku umiestnili takto:

  1. Tímová súdržnosť
  2. Vnútorná túžba vykonať dobrú prácu
  3. Pocit podpory a uznania
  4. Mať možnosť niečo ovplyvniť
  5. Profesionálny rast
  6. Napĺňanie potrieb zákazníka/klienta
  7. Peniaze a bonusy
  8. Pozitívny manažér/nadriadený
  9. Viera v spoločnosť/produkt
  10. Iné

Odpoveď na otázku „prečo?” alebo „prečo by som mal urobiť pre spoločnosť niečo navyše?” tak môže vyzerať rôzne:

  • „V práci sme skvelí kolektív, dokážeme si nielen pomôcť, ale po práci aj zájsť na pivo.”
  • „Baví ma pracovať v tíme so svojim manažérom. Je to človek s mnohými skúsenosťami od ktorého sa môžem mnoho naučiť a viem, že ak budem na sebe pracovať, mám možnosť postúpiť vyššie.”
  • „Ako matka sa teším najmä z flexibilného pracovného času. Keď sú moje deti choré alebo nastane nejaký problém, môžem pracovať aj z domu.”

 

Zhrnutie

Nie je nič horšie než keď má zamestnanec pocit, že svoju prácu robí len preto, lebo musí. Jeho záujem klesá a výkon tiež. Pritom jediné, čo potrebuje poznať, je dôvod prečo.

Motivácia nemusí byť vždy len vo forme zvýšenia finančnej odmeny. Je množstvo iných možností, ako zamestnancovi ukázať, že to, čo robí má zmysel, že je užitočný a že sa jeho práca cení. 

Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download intex firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram