Očný kontakt v komunikácii
Matej mal za úlohu oboznámiť klienta s novou službou jeho spoločnosti. Na stretnutie sa vopred pripravil a klientovi odprezentoval všetky výhody služby napriek tomu, že mal trému a celý čas hľadel len na prezentáciu. Klienta však nedokázal presvedčiť. To ho zamrzelo a začal premýšľať, čo by na budúce mohol urobiť lepšie.
Možno si sa aj ty ocitol v podobnej situácii ako Matej. Ten si uvedomil, že pri prejavoch má problém s pohľadom do očí. Aj očný kontakt je však zručnosť, ktorá sa dá natrénovať.
Na vzdialenosti záleží
Mnoho ľudí znervóznie, keď sa má druhým pozerať priamo do očí. Ak s týmto problémom zápasíš aj ty, vyskúšaj si tieto 2 techniky pre uľahčenie komunikácie.
Pri použití týchto techník záleží na tom, či je vzdialenosť medzi ľuďmi:
Tieto techniky neslúžia ako náhrada, a preto sa snažme striedať ich s priamym pozeraním do očí. Na to, aby si tento blok odstránili ti poslúži nižšie opísaný tréning.
Každý poslucháč si zaslúži pozornosť
Aj keď nás môže lákať hľadieť len na ľudí, ktorí sa zdajú byť naklonení nášmu prejavu, nemali by sme zabudnúť na ostatných. Matej to pri svojej ďalšej prezentácii vyriešil takto:
Publikum si predstavil ako text, v ktorom každý poslucháč predstavuje jedno slovo. Tieto slová začal „čítať“ najprv zľava doprava a potom postupne naspäť. Keďže jeho publikum bolo väčšie, „slová“ čítal po jednotlivých radoch. Týmto spôsobom venoval pozornosť každému poslucháčovi. Svoje čítanie však z času na čas náhodne pozmenil. Uvedomil si, že ak by si publikum na jeho metódu zvyklo, jednotliví poslucháči by vycítili, kedy je rad na nich.
Aj očný kontakt si vyžaduje tréning
V prípade bližšej vzdialenosti si môžeme očný kontakt trénovať tak, že si sadneme oproti sebe a navzájom si budeme hľadieť do očí. Pozeráme sa len do očí alebo medzi oči bez uhnutia.
Tréning očného kontaktu pri väčšej vzdialenosti si môžeš skúsiť pri najbližšej prezentácií či verejnom vystúpení. Publikum najprv vždy prečítame a až tak začneme hovoriť. Je úplne normálne, ak našu pozornosť odvedie iný vnem a v čítaní zastaneme. Vtedy si publikum opäť prečítame a až tak v prejave pokračujeme.
Rád by si si to pri najbližšom stretnutí či porade vyskúšal? Pozri si kľúčové body a nezabudni: Tak, ako je očný kontakt dôležitý na začiatku, nezabudni naň ani na konci svojho prejavu. Ak k nemu pridáš aj úsmev, tvoji poslucháči určite odídu s pozitívnym dojmom a skôr si tvoje posolstvo zapamätajú.
Zhrnutie:
[…] tvoj hlasu prezentuje pravdivosť informácie a ochotu spolupráce. Tiež vyskúšaj udržovať očný kontakt, mať ruky a nohy pod kontrolou, zbytočne sa nevytáčaj a udržuj prirodzený […]