Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Ako udržať očný kontakt, aj keď ti to je nepríjemné a máš z toho stres

Očný kontakt v komunikácii

Matej mal za úlohu oboznámiť klienta s novou službou jeho spoločnosti. Na stretnutie sa vopred pripravil a klientovi odprezentoval všetky výhody služby napriek tomu, že mal trému a celý čas hľadel len na prezentáciu. Klienta však nedokázal presvedčiť. To ho zamrzelo a začal premýšľať, čo by na budúce mohol urobiť lepšie.

Možno si sa aj ty ocitol v podobnej situácii ako Matej. Ten si uvedomil, že pri prejavoch má problém s pohľadom do očí. Aj očný kontakt je však zručnosť, ktorá sa dá natrénovať.

Na vzdialenosti záleží

Mnoho ľudí znervóznie, keď sa má druhým pozerať priamo do očí. Ak s týmto problémom zápasíš aj ty, vyskúšaj si tieto 2 techniky pre uľahčenie komunikácie.
Pri použití týchto techník záleží na tom, či je vzdialenosť medzi ľuďmi:

  • kratšia ako meter (napríklad pri rozhovore pri stole alebo pri podávaní ruky) – vtedy môžeme hľadieť človeku medzi oči, pričom nedokáže rozpoznať, že sa nepozeráme priamo od očí
  • dlhšia ako meter (pri príhovore či prezentácii) – kedy sa snažíme pozerať ľuďom priamo na čelo, pričom z takejto vzdialenosti už tiež nedokážu rozpoznať, že sa im nepozeráme do očí.


Tieto techniky neslúžia ako náhrada, a preto sa snažme striedať
ich s priamym pozeraním do očí. Na to, aby si tento blok odstránili ti poslúži nižšie opísaný tréning.

Každý poslucháč si zaslúži pozornosť

Aj keď nás môže lákať hľadieť len na ľudí, ktorí sa zdajú byť naklonení nášmu prejavu, nemali by sme zabudnúť na ostatných. Matej to pri svojej ďalšej prezentácii vyriešil takto:

Publikum si predstavil ako text, v ktorom každý poslucháč predstavuje jedno slovo. Tieto slová začal „čítať“ najprv zľava doprava a potom postupne naspäť. Keďže jeho publikum bolo väčšie, „slová“ čítal po jednotlivých radoch. Týmto spôsobom venoval pozornosť každému poslucháčovi. Svoje čítanie však z času na čas náhodne pozmenil. Uvedomil si, že ak by si publikum na jeho metódu zvyklo, jednotliví poslucháči by vycítili, kedy je rad na nich.

Aj očný kontakt si vyžaduje tréning

V prípade bližšej vzdialenosti si môžeme očný kontakt trénovať tak, že si sadneme oproti sebe a navzájom si budeme hľadieť do očí. Pozeráme sa len do očí alebo medzi oči bez uhnutia.

Tréning očného kontaktu pri väčšej vzdialenosti si môžeš skúsiť pri najbližšej prezentácií či verejnom vystúpení. Publikum najprv vždy prečítame a až tak začneme hovoriť. Je úplne normálne, ak našu pozornosť odvedie iný vnem a v čítaní zastaneme. Vtedy si publikum opäť prečítame a až tak v prejave pokračujeme.

Rád by si si to pri najbližšom stretnutí či porade vyskúšal? Pozri si kľúčové body a nezabudni: Tak, ako je očný kontakt dôležitý na začiatku, nezabudni naň ani na konci svojho prejavu. Ak k nemu pridáš aj úsmev, tvoji poslucháči určite odídu s pozitívnym dojmom a skôr si tvoje posolstvo zapamätajú.

Zhrnutie:

  • pri vzdialenosti kratšej ako meter hľadíme človeku medzi oči
  • tréning: sedíme oproti sebe a hľadíme si do očí bez uhnutia
  • pri vzdialenosti dlhšej ako meter pozeráme ľuďom priamo na čelo
  • tréning: ľudí si predstavíme ako slová textu, ktorý čítame po riadkoch
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
online free course
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
online free course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

One comment on “Ako udržať očný kontakt, aj keď ti to je nepríjemné a máš z toho stres”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram