Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Prečo mať reč tela pod kontrolou?

Neverbálna komunikácia

Niektoré šance prichádzajú len raz. Zaujímavá pracovná ponuka, dobrodružná cesta po Južnej Amerike, či možnosť rozbehnúť vlastný biznis – príkladov je mnoho. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj prvý dojem. Možno si povieš, že je to len pár sekúnd. Tento krátky moment je ale mimoriadne dôležitý. Nie je tu žiadna možnosť opravy, žiadna druhá šanca. Rozhoduje o tom, ako na niekoho zapôsobíš a ako ťa bude vnímať neskôr. Dokonca ešte pred tým, než stihneš čokoľvek povedať, si o tebe už druhá strana vytvára obraz. Významnú úlohu pri tom zohráva neverbálna komunikácia – mimika, gestá, očný kontakt a podobne. Jej dôležitosť podporuje aj istá štúdia, podľa ktorej je 70% našej komunikácie sprostredkovaných neverbálne a len 30% samotnými slovami. Preto stojí za to, aby sme jej venovali svoju pozornosť.

Neverbálna komunikácia o nás prezradí viac ako si myslíme

Keď sa nad tým zamyslíme, neverbálna komunikácia je v nás hlboko zakorenená. Dávno pred tým, než ľudia začali používať slová a písmo, sa medzi sebou dorozumievali prostredníctvom reči tela. V praxi to mohlo vyzerať tak, že keď si chceli dvaja pravekí muži zaobstarať večeru, jeden z nich vzal do ruky oštep, ukázal na mamuta a ten druhý pochopil, že sa ide na lov. Odvtedy síce prešlo veľa času a komunikácia sa stala sofistikovanejšou, no aj dnes pri nej do veľkej miery využívame mimojazykové signály.

Častokrát sa ale môže stať, že slová sú v rozpore s tým, čo dotyčná osoba prejavuje navonok. V tom prípade bude druhá strana veriť skôr neverbálnym signálom. Predstav si situáciu: Juraj má prezentáciu pred celým oddelením firmy. Postaví sa pred všetkých a začne. Pri svojom prejave sa často dotýka tváre. Môže to vyvolať dojem neúprimnosti. V skutočnosti je len príliš nervózny. Aby sme predišli takýmto nedorozumeniam, je dôležité naučiť sa ovládať reč svojho tela. V opačnom prípade môže ostať celý náš pôvodný komunikačný zámer nepochopený.

Spôsobov, ako pracovať na neverbálnej komunikácii je viacero. Skús sa postaviť pred zrkadlo a vyskúšať si svoj prejav. Zameraj sa pri tom na výraz tváre, gestá, ale aj celkový postoj. Vďaka tomu zistíš, či je reč tela v súlade s tvojimi slovami. Môžeš sa tiež natočiť na video. Pri jeho následnom prehrávaní pozoruj neverbálne signály, ktoré vysielaš. Sledovanie videa s vypnutým zvukom ti umožní zamerať sa plne na neverbálny prejav. Rovnako dôležité je naučiť sa zvládať stres. Ten ovplyvňuje tvoju komunikáciu a môže spôsobiť, že budeš vysielať mätúce neverbálne signály.

Nesmieme zabúdať na fakt, že interpretácia reči tela nie je exaktná veda. Súvisí s pocitmi, ktoré v nás vyvolávajú druhí, a ktoré vyvolávame my v iných ľuďoch. Všetci sme rozdielni a to, čo jeden človek vníma ako znudenosť, môže druhý vnímať ako únavu (napr. ak obaja vidia kolegu zívať na porade). Tak isto aj dva rozdielne pocity v nás môže vyvolať rovnaký vonkajší signál. Napríklad už spomínaná nervozita a tréma často pôsobia ako neúprimnosť a nekalé úmysly.

Veľký vplyv na komunikáciu má aj to, čo sa odohráva v našej mysli a to, ako vnímame samých seba.

V tejto súvislosti spomenieme tri kvocienty:

  • IQ (inteligenčný kvocient) je údaj, ktorý reprezentuje našu inteligenciu. Súvisí s odbornosťou.
  • EQ (emocionálny kvocient) okrem poznania svojich emócií a emócií druhých, zahŕňa aj sociálne zručnosti, o ktorých človek cíti, že ich ovláda. Môže ísť napríklad o vedenie tímu, organizovanie podujatí, komunikáciu so zákazníkom, atď.
  • LQ  (love kvocient) predstavuje morálne hodnoty. Keď spojíme IQ a LQ, to je to, čo chceme dosiahnuť.

Jack Ma, spoluzakladateľ spoločnosti Alibaba, zastáva názor, že na to, aby bol človek úspešný potrebuje IQ a EQ a na to, aby si získal rešpekt, potrebuje LQ. My môžeme dodať, že na to, aby bol človek úspešný pri prvom dojme, mal by zvládať neverbálnu komunikáciu.

Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download intex firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram