Niektoré šance prichádzajú len raz. Zaujímavá pracovná ponuka, dobrodružná cesta po Južnej Amerike, či možnosť rozbehnúť vlastný biznis – príkladov je mnoho. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj prvý dojem. Možno si povieš, že je to len pár sekúnd. Tento krátky moment je ale mimoriadne dôležitý. Nie je tu žiadna možnosť opravy, žiadna druhá šanca. Rozhoduje o tom, ako na niekoho zapôsobíš a ako ťa bude vnímať neskôr. Dokonca ešte pred tým, než stihneš čokoľvek povedať, si o tebe už druhá strana vytvára obraz. Významnú úlohu pri tom zohráva neverbálna komunikácia – mimika, gestá, očný kontakt a podobne. Jej dôležitosť podporuje aj istá štúdia, podľa ktorej je 70% našej komunikácie sprostredkovaných neverbálne a len 30% samotnými slovami. Preto stojí za to, aby sme jej venovali svoju pozornosť.
Keď sa nad tým zamyslíme, neverbálna komunikácia je v nás hlboko zakorenená. Dávno pred tým, než ľudia začali používať slová a písmo, sa medzi sebou dorozumievali prostredníctvom reči tela. V praxi to mohlo vyzerať tak, že keď si chceli dvaja pravekí muži zaobstarať večeru, jeden z nich vzal do ruky oštep, ukázal na mamuta a ten druhý pochopil, že sa ide na lov. Odvtedy síce prešlo veľa času a komunikácia sa stala sofistikovanejšou, no aj dnes pri nej do veľkej miery využívame mimojazykové signály.
Častokrát sa ale môže stať, že slová sú v rozpore s tým, čo dotyčná osoba prejavuje navonok. V tom prípade bude druhá strana veriť skôr neverbálnym signálom. Predstav si situáciu: Juraj má prezentáciu pred celým oddelením firmy. Postaví sa pred všetkých a začne. Pri svojom prejave sa často dotýka tváre. Môže to vyvolať dojem neúprimnosti. V skutočnosti je len príliš nervózny. Aby sme predišli takýmto nedorozumeniam, je dôležité naučiť sa ovládať reč svojho tela. V opačnom prípade môže ostať celý náš pôvodný komunikačný zámer nepochopený.
Spôsobov, ako pracovať na neverbálnej komunikácii je viacero. Skús sa postaviť pred zrkadlo a vyskúšať si svoj prejav. Zameraj sa pri tom na výraz tváre, gestá, ale aj celkový postoj. Vďaka tomu zistíš, či je reč tela v súlade s tvojimi slovami. Môžeš sa tiež natočiť na video. Pri jeho následnom prehrávaní pozoruj neverbálne signály, ktoré vysielaš. Sledovanie videa s vypnutým zvukom ti umožní zamerať sa plne na neverbálny prejav. Rovnako dôležité je naučiť sa zvládať stres. Ten ovplyvňuje tvoju komunikáciu a môže spôsobiť, že budeš vysielať mätúce neverbálne signály.
Nesmieme zabúdať na fakt, že interpretácia reči tela nie je exaktná veda. Súvisí s pocitmi, ktoré v nás vyvolávajú druhí, a ktoré vyvolávame my v iných ľuďoch. Všetci sme rozdielni a to, čo jeden človek vníma ako znudenosť, môže druhý vnímať ako únavu (napr. ak obaja vidia kolegu zívať na porade). Tak isto aj dva rozdielne pocity v nás môže vyvolať rovnaký vonkajší signál. Napríklad už spomínaná nervozita a tréma často pôsobia ako neúprimnosť a nekalé úmysly.
Veľký vplyv na komunikáciu má aj to, čo sa odohráva v našej mysli a to, ako vnímame samých seba.
Jack Ma, spoluzakladateľ spoločnosti Alibaba, zastáva názor, že na to, aby bol človek úspešný potrebuje IQ a EQ a na to, aby si získal rešpekt, potrebuje LQ. My môžeme dodať, že na to, aby bol človek úspešný pri prvom dojme, mal by zvládať neverbálnu komunikáciu.