Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Ako sa efektívne a prirodzene učiť nové informácie bez námahy

Štýly učenia VAK

Tomáš je majiteľom rodinnej firmy s prírodnou kozmetikou. O niekoľko dní sa firma chystá uviesť na trh nový produkt. Dovtedy by chcel Tomáš svojich zamestnancov zaškoliť a oboznámiť s novým produktom, aby ho vedeli predať čo najlepšie. Preto sa teraz Tomáš pasuje s otázkou – ako viesť školenie tak, aby si z neho každý zamestnanec odniesol čo najviac?

Iste si mnohí z vás už počas školy uvedomili, že váš spôsob učenia sa možno úplne líši od toho, aký uplatňujú vaši spolužiaci. Nie je na tom nič zvláštne – rozdielni ľudia vnímajú svet inak, a tomu je potrebné prispôsobiť aj spôsob učenia. Že ty už máš školu za sebou a teba sa to už netýka? Skús sa začítať ďalej a zistíš, že štýly učenia VAK uplatníš kedykoľvek a kdekoľvek.


Čo je VAK?

Model štýlov učenia VAK vyvinuli psychológovia v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Dnes je populárny najmä vďaka svojej jednoduchosti. Skladá sa z troch štýlov učenia: vizuálneho, auditívneho a kinestetického. Každý z nás má svoj preferovaný spôsob učenia a prijímania informácií, pričom to vôbec nemusí byť len jeden.

S týmito štýlmi učenia sa stretávame celý život. Napríklad v škôlke sa používa prevažne kinestetický spôsob, na prvom stupni základnej školy vizuálny a neskôr sa vo veľkej miere spolieha na auditívny štýl, ako je tomu pri prednáškach na vysokej škole.

Odhaliť, ktorý typ učenia je nám najbližší, je dôležité pre zefektívnenie učenia a zapamätania si informácií. Poznať VAK sa však oplatí, aj keď stojíš na opačnej strane – ak informácie podávaš. Či už učíš na škole, robíš workshopy, prednášky, školenia, alebo akokoľvek inak podávaš informácie, mal by si ich vedieť podať tak, aby spôsob vyhovoval každému.


Vizuálny štýl

Je vhodný pre ľudí, ktorí preferujú vizuálne podávanie informácií vo forme obrázkov. Títo ľudia si ľahko pamätajú tváre, majú dobré priestorové videnie a na nových miestach sa zväčša rýchlo zorientujú.

Pri učení im pomáha, ak si môžu písať vlastné poznámky, a tak preformulovať informácie vlastnými slovami. Ich štúdium je efektívnejšie, keď si môžu kresliť, čmárať, zorganizovať si informácie do tabuliek a grafov. Vyhovujú im ilustračné obrázky, mapy, či pracovné listy, do ktorých môžu vpisovať. Pri písaní poznámok by mali využívať farebné zvýrazňovanie, rôzne tvary a bublinky, samolepiace bloky (post-it) či samolepky.  

Ak ti vyhovuje tento štýl učenia, je možné, že pri vyjadrovaní svojich názorov používaš frázy ako:

  • Vidím, kam tým mieriš.
  • Ja si to predstavujem takto.
  • Ako sa na to pozeráš ty?


Auditívny štýl

Tento štýl vyhovuje tým, ktorí potrebujú informácie počuť. Sú to ľudia, ktorí majú zmysel pre hudbu, rytmus a tóny. Práve im vyhovujú prednášky a diskusie, pri ktorých môžu obsah vnímať sluchovo.

Pri učení im pomáha, ak sú informácie podané napríklad prostredníctvom audioknihy, podcastu, videa, či dokumentu. Zapamätať si informácie môžu aj tak, že si učivo nahlas opakujú alebo sa nahrávajú. Najmä pri učení sa cudzích jazykov im vyhovuje počúvanie piesní, pozeranie filmov v cudzom jazyku a počúvanie či rozhovory s native speakrami. Učivo si vedia zapamätať napríklad aj vtedy, ak si vytvoria mnemotechnické pomôcky s využitím rýmu alebo rytmu.  

Typické výrazy, ktoré používajú, sú napríklad:

  • Tento nápad znie celkom dobre.
  • Mne to vyznelo tak, že...
  • Môžeš ma vypočuť?


Kinestetický štýl

Posledný štýl VAK sa týka tých, ktorí si musia všetko fyzicky zažiť, chytiť, skúsiť. Sú to tí ľudia, ktorí manuál nikdy nečítajú a radšej prídu sami na to, ako niečo funguje.

Najlepšie sa im učí vtedy, ak zapoja čo najviac zmyslov. Pomôže im vlastné písanie si poznámok a farebné značenie, keďže aj to je fyzická aktivita. Je dobré, ak si učivo opakujú nahlas a prechádzajú sa pri tom po miestnosti. Zídu sa im prípadové štúdie a uvedenie teórie do praxe. V ich prípade naozaj platí lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť, a preto sú pre nich ideálne simulácie reálnych situácií a hranie rolí (role-play).

Ak patríš k tejto skupine, je možné, že používaš frázy ako:

  • Mám z toho dobrý pocit.
  • Musím si to skúsiť.
  • Ako to vnímaš ty?


Tomáš už našiel spôsob, ako viesť školenie

Tomáš sa snažil, aby pri predstavení produktu zamestnancom vyhovel podľa štýlov učenia VAK každému. Pripravil si obrázky pred a po použití produktu, účinky a vlastnosti prezentoval v tabuľkách a grafoch (vizuálny štýl). Svojim hlasom zdôraznil kľúčové skutočnosti, rozprával príbehy a anekdoty, ktorými by mohli zaujať zákazníkov, a takisto prehral pripravované reklamy (auditívny štýl). Zamestnancov poprosil, aby si v pároch skúsili simuláciu predaja produktu. Každému, samozrejme, produkt daroval, aby si ho mohli skúsiť, chytiť, ovoňať (kinestetický štýl). Z pôvodne plánovanej nudnej prednášky sa tak stalo príjemné popoludnie, ktoré ocenili nie len dámy.

Už sa ti podarilo zistiť, ktorý štýl je ten tvoj? Ak nie, skús sa zamyslieť:

  • Potrebuješ si poznámky zakresliť, vidieť ich v grafe alebo v tabuľke? (vizuálny štýl)
  • Ľahko si zapamätáš to, čo počuješ alebo si pri učení rád opakuješ nahlas? (auditívny štýl)
  • Musíš si vždy všetko prakticky vyskúšať a overiť, ako to funguje? (kinestetický typ)

Napíš mi do komentára aký štýl učenia uprednostňuješ ty.

Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free online course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram