Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

3 účinné cesty, ako poraziť prokrastináciu

Tvoje plány vs. akrasia

Jakub sa rozhodol zlepšiť si angličtinu. Vie, že len s pokročilou znalosťou jazyka má šancu, že ho v práci povýšia. Toto predsavzatie si však dal ešte pred pol rokom, no žiadne zjavné pokroky zatiaľ nevidí. Štúdium musel viackrát odložiť, pretože mal príliš veľa práce, bol unavený alebo už mal na večer iné plány. Bol by rád, keby si dokázal nájsť lepší systém. Je predsa dostatočne skúsený na to, aby postúpil smerom hore a jediné, čo mu v tom bráni je jeho nedostatočná pevná vôľa.

Väčšina z nás je na tom podobne. Vo chvíľke nadšenia si stanovíme cieľ, ktorého sa držíme ešte zopár dní – kým to definitívne nevzdáme. Chceš vedieť, prečo je to tak? Môže za to akrasia.

Akrasia – problém starý ako ľudstvo samo

Starovekí filozofi považovali akrasiu za morálne zlyhanie. Tento grécky termín v preklade znamená nedostatok vôle alebo kontroly nad sebou samým. Inými slovami je to to, čo sa deje, keď si stanovíme cieľ, no namiesto vykonania konkrétneho kroku k jeho naplneniu si zapneme ďalšiu epizódu nášho obľúbeného seriálu. Aj keď dnes sa častejšie skloňuje slovo prokrastinácia (odkladanie úloh na neskôr), akrasia je hlbší problém. Akrasiu vnímame ako ten pocit, že by sme mali urobiť niečo pre naše vlastné dobro, no my to nie len že odkladáme, ale možno ani nikdy nevykonáme. Akrasia je to „od zajtra“, ktoré v praxi znamená „nikdy“.

Ako si poradiť s akrasiou

Akrasia vôbec nie je neprekonateľným problémom. V zásade sa stačí riadiť týmito tromi pravidlami:

Odstráň budúce prekážky

Možno si práve dnes namotivovaný a nemáš problém vyhnúť sa pokušeniam. Tvoje  budúce ja však také motivované byť nemusí. Možno budeš unavený z práce, možno nebudeš mať svoj deň a možno sa ti jednoducho nebude chcieť. Preto si pomôž tým, že eliminuješ všetky potenciálne prekážky, a uľahčíš si dodržanie plánu aj v budúcnosti.

Jakub sa napríklad rozhodol zmeniť jazykovú školu. Vzdialenejšiu vymenil za tú, ktorú má po ceste domov z práce. Aby ho nelákalo tráviť čas len na sociálnych sieťach, odinštaloval si ich z mobilu a nahradil aplikáciami, ktoré mu pomôžu rozšíriť si slovnú zásobu.

Buď konkrétny

Ak si človek stanovuje cieľ, je najlepšie, ak je čo najkonkrétnejší, aby bol pokrok merateľný. Podobne je to aj s vykonávaním plánu. Slová ako „častejšie“ a „viac“ vymeň za konkrétne dni, časy, jednotky či miesta. Pravdepodobnosť, že sa budeš držať plánu je tak oveľa väčšia.

Jakub si pred pol rokom povedal, že si „zlepší“ jazyk, bude pozerať „viac“ filmov v angličtine a bude „častejšie“ čítať anglické knihy. Toto predsavzatie zmenil. Teraz je jeho cieľom dosiahnuť úroveň C1, pozrieť si film v angličtine každú sobotu a každý deň si prečítať 10 stránok z anglickej knihy.

Proste začni

Niekedy je pustiť sa do niečoho ťažšie ako vykonávať samotnú činnosť. Spočiatku sa preto sústreď na to, aby si si vybudoval nový zvyk. Vytvor si vhodné podmienky, aby si mohol bez problémov začať a mal po ruke všetko, čo potrebuješ.

Doteraz mal Jakub problém s tým, že keď už aj chcel študovať, nevedel, na čo sa má zamerať. Kým si vybral vhodnú knihu, chuť čítať ho aj prešla. Preto si Jakub vopred pripravil plán, z akej knihy a webstránok bude študovať, a ktorú aplikáciu na učenie sa slovíčok použije. Takisto si vybral knihu, ktorú si položil na nočný stolík, aby ju mal pred spaním po ruke. A ak by predsa len zabudol, nastavil si pripomienku v mobile.

Ako by si tieto zásady využil pri dosahovaní svojich cieľov? Dokázal by si ich aplikovať na svoje plány? Akrasiu je možné prekonať dodržiavaním troch jednoduchých zásad:

  • Odstráň potenciálne budúce prekážky
  • Stanov si konkrétne ciele a spôsob ich realizácie
  • Vybuduj si zvyk začať
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram