Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Aké zručnosti budeš potrebovať pre rok 2030? S týmito 10 zručnosťami porazíš aj obávaných robotov

Priprav sa na budúcnosť už dnes

Svet sa mení a s ním aj profesie a zručnosti, ktoré si pracovný trh vyžaduje. Podľa Svetového ekonomického fóra:

  • Povolania, ktoré sú v súčasnosti najžiadanejšie, pred 10 a dokonca ani pred 5 rokmi nejestvovali.
  • Asi 65 % žiakov nastupujúcich na základné školy bude mať v budúcnosti povolania, ktoré dnes ešte neexistujú.

 

Nie sú to len nejaké čísla a štatistiky. Tieto zmeny určite registruješ aj vo svojom okolí. Veď skús babke vysvetliť, že si java developer alebo social media manager. 😉 

Práve v tomto rýchlo rozvíjajúcom sa svete nesmieme takpovediac zaspať na vavrínoch, ale neustále sledovať zmeny a vývoj trhu. Čo nás teda čaká v najbližších rokoch? Pozrime si tie najdôležitejšie zručnosti pre rok 2030.

Budú zmeny v roku 2030 naozaj také výrazné?

Podľa správy McKinsey Global Institute, do roku 2030 nastane v pracovnej sfére niekoľko zmien. Inštitút rozdeľuje pracovné zručnosti do piatich základných kategórií:

  • fyzické a manuálne zručnosti – povolania, ktoré si vyžadujú veľa fyzickej námahy, napríklad operátori výroby, zdravotné sestry, remeselníci 
  • základné kognitívne zručnosti – povolania, ktoré si vyžadujú základnú schopnosť čítať a písať a matematickú gramotnosť, napríklad pokladníci, predavači, administratívni pracovníci
  • vyššie kognitívne zručnosti – povolania vyžadujúce si vyšší stupeň gramotnosti, kritické myslenie a komplexné spracovanie informácií, napríklad lekári, výskumníci, editori
  • sociálne a emocionálne zručnosti – povolania, ktoré si vyžadujú mäkké zručnosti – soft skills, empatiu, neustále učenie sa, vedenie ľudí, napríklad poradcovia, manažéri, lektori
  • technologické zručnosti – povolania vyžadujúce si odborné zručnosti z oblasti IT, technológií či výskumu, napríklad developeri, odborníci na robotiku, technici

 

Do roku 2030 to budú to práve povolania z prvých dvoch kategórií, ktoré pocítia pokles. Správa odhaduje, že v západnej Európe pôjde o pokles až o 16 % pracovných hodín manuálnych pracovníkov a 17 % pracovných hodín tých, ktorí vo svojej práci využívajú prevažne základné kognitívne zručnosti.

 

Naopak, zvyšné tri kategórie zručností zaznamenajú prudký nárast. V číslach je to konkrétne nárast o 7 % pri vyšších kognitívnych zručnostiach, 22 % pri sociálnych a emocionálnych zručnostiach a až 52 % pri technologických zručnostiach.

 

Balíček zručností na rok 2030

Zmeny v zručnostiach, ktoré zamestnávatelia najviac vyžadujú, sú viditeľné už pri päťročnom rozdiele. Pre ilustráciu slúži toto porovnanie rebríčkov najžiadanejších mäkkých zručností, ktoré zostavil Svetové ekonomické fórum (2015, 2020) a NESTA (2030).

V rámci mäkkých zručností budú v nasledujúcich 10 rokoch dôležité schopnosť riešiť problémy, kritické myslenie či schopnosť prijímať rozhodnutia. Pre top zamestnanca roku 2030 je takisto podstatná schopnosť rýchlo sa učiť, teda poznať aj vlastný štýl učenia, a osvojovať si nové poznatky. Zmeny sa totiž dejú rýchlo a je potrebné držať s nimi krok.

 

V dnešnej dobe je množstvo ľudskej práce nahrádzanej strojmi. Tento trend bude v budúcnosti pokračovať a bude sa týkať povolaní ako sú pokladníci, vodiči či telemarketéri. Vieš, ako je na tom tvoj job? Overiť si to môžeš na stránke Will Robots Take My Job? 

 

V zásade ide hlavne o tie druhy práce, ktoré zahŕňajú množstvo rutinných úloh. V nich nás umelá inteligencia dokáže zastúpiť. V čom nás ale stroje nenahradia, sú povolania, ktoré si vyžadujú kreativitu a emocionálnu inteligenciu. Práve tam máme navrch a určite sa oplatí na týchto zručnostiach popracovať.  

 

Keďže technológia sa neustále rozvíja a žijeme v čase umelej inteligencie, automatizácie a virtuálnej reality, netreba zabúdať ani na digitálnu gramotnosť. Tá sa stáva základnou podmienkou v akomkoľvek zamestnaní a práca s počítačom, smartfónom a sociálnymi sieťami bude považovaná za samozrejmosť. 

 

V neposlednom rade stojí za zmienku trend multi-skilling, teda znásobovanie zručností. Vďaka technológiám sa nám podarí zredukovať rutinné úlohy na minimum, čo nám umožní chopiť sa viacerých rolí. Štvrtá priemyselná revolúcia teda prináša prechod z jednosmerne zameranej špecializácie na viacsmernú. Príkladom môže byť mechanik, ktorý je súčasne aj elektrikárom. 

 

ZHRNUTIE

Rok 2030 so sebou prinesie niekoľko zmien vyplývajúcich z meniacich sa potrieb na trhu práce. Kým dopyt po manuálnych a základných kognitívnych zručnostiach klesne, trh sa bude orientovať na vyššie kognitívne zručnosti, mäkké a technologické zručnosti. A práve na nich by mal pracovať ten, kto chce naďalej kráčať s dobou. 

Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download samsung firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram