Eisenhowerov princíp
Marcel mal na starosti svoj prvý projekt. Všetko si starostlivo naplánoval, rozdelil úlohy, určil deadliny. Neveril, že by ho niečo mohlo zaskočiť. No postupne zisťoval, že nie každý v tíme urobil svoj diel práce načas, že budú potrebovať väčší rozpočet a zmeniť dodávateľa. K tomu ho šéf požiadal o prezentáciu na ďalšie stretnutie, kolega Michal ho poprosil o pomoc s jeho projektom, a to ho ešte čakalo mnoho ďalšej administratívy. Zrazu toho bolo toľko, že Marcel nevedel, čo skôr.
V takejto situácii sa z času na čas ocitne každý z nás. Dôležité však je nespanikáriť a vedieť si stanoviť priority, čo sa ti rozhodne podarí s Eisenhowerovým princípom plánovania úloh.
Rozdelenie úloh na dôležité a naliehavé
Americký prezident Eisenhower považoval plánovanie za kľúč k úspechu. Svoje úlohy rozdeľoval podľa ich dôležitosti a naliehavosti.
Takto vznikli 4 kategórie úloh:
Eisenhower tvrdil, že dôležité úlohy sú málokedy naliehavé a naliehavé úlohy sú málokedy dôležité. Avšak stane sa, že si dôležité úlohy necháme na poslednú chvíľu, až nás začne tlačiť deadline. Správnym plánovaním tomu vieme predísť. No patria sem aj nečakané problémy, ktoré nie je možné predvídať a vyžadujú si okamžité konanie.
V tejto kategórii sú činnosti, ktoré slúžia na dosiahnutie dlhodobých cieľov, osobný rast, či upevnenie vzťahov. Keďže sme často zavalení naliehavými úlohami, na tieto aktivity zvykneme zabúdať. Slúžia však na dlhodobú spokojnosť v našom živote, a preto je potrebné si ich naplánovať a vyhradiť si na ne dostatok času.
Častokrát máme pocit, že naliehavé úlohy sú dôležité, pretože si vyžadujú našu okamžitú pozornosť. Je však potrebné položiť si otázku: Slúži táto úloha na dosiahnutie mojich cieľov alebo cieľov niekoho iného? Plnením týchto úloh väčšinou pomáhame iným, čo nie je zlé, ale je potrebné nájsť rovnováhu medzi naliehavými a dôležitými úlohami. Netreba sa báť tieto úlohy delegovať. Inak budeme neustále pracovať pre druhých a náš osobný rast bude minimálny.
Ide o aktivity, ktoré robievame vo voľnom čase, ale nikam nás neposúvajú. Sledovanie televízie, hranie počítačových hier, surfovanie po internete, či iné aktivity, pomocou ktorých úspešne prokrastinujeme. To všetko by sme mali eliminovať, no nemusíme sa ich úplne vzdať. Niekedy je polhodinka pri seriáli práve to, čo potrebujeme na oddych po náročnom dni v práci.
Ako si poradil Marcel
Aj Marcel si uvedomil, že ak chce všetko stihnúť, bude si musieť svoje úlohy lepšie naplánovať. Stiahol si pracovný zošit k nástroju a podľa Eisenhowerovho princípu si svoje úlohy rozdelil takto:
Vieš si predstaviť, že by si si svoje úlohy na tento týždeň rozdelil podľa dôležitosti a naliehavosti?
Stiahni si pracovný zošit k nástroju EISENHOWEROV PRINCPÍP a začni už dnes.