Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Tu zistíš, ako americký prezident ovládol svoj time management jednoduchým rozdelením úloh

Eisenhowerov princíp

Marcel mal na starosti svoj prvý projekt. Všetko si starostlivo naplánoval, rozdelil úlohy, určil deadliny. Neveril, že by ho niečo mohlo zaskočiť. No postupne zisťoval, že nie každý v tíme urobil svoj diel práce načas, že budú potrebovať väčší rozpočet a zmeniť dodávateľa. K tomu ho šéf požiadal o prezentáciu na ďalšie stretnutie, kolega Michal ho poprosil o pomoc s jeho projektom, a to ho ešte čakalo mnoho ďalšej administratívy. Zrazu toho bolo toľko, že Marcel nevedel, čo skôr.

V takejto situácii sa z času na čas ocitne každý z nás. Dôležité však je nespanikáriť a vedieť si stanoviť priority, čo sa ti rozhodne podarí s Eisenhowerovým princípom plánovania úloh.

 

Rozdelenie úloh na dôležité a naliehavé

Americký prezident Eisenhower považoval plánovanie za kľúč k úspechu. Svoje úlohy rozdeľoval podľa ich dôležitosti a naliehavosti.

  • Dôležité – prispievajú k naplneniu dlhodobých cieľov
  • Naliehavé – vyžadujú si okamžité riešenie

 

Takto vznikli 4 kategórie úloh:

 

  1. Dôležité a naliehavé

Eisenhower tvrdil, že dôležité úlohy sú málokedy naliehavé a naliehavé úlohy sú málokedy dôležité. Avšak stane sa, že si dôležité úlohy necháme na poslednú chvíľu, až nás začne tlačiť deadline. Správnym plánovaním tomu vieme predísť. No patria sem aj nečakané problémy, ktoré nie je možné predvídať a vyžadujú si okamžité konanie.

 

  1. Dôležité, ale nie naliehavé

V tejto kategórii sú činnosti, ktoré slúžia na dosiahnutie dlhodobých cieľov, osobný rast, či upevnenie vzťahov. Keďže sme často zavalení naliehavými úlohami, na tieto aktivity zvykneme zabúdať. Slúžia však na dlhodobú spokojnosť v našom živote, a preto je potrebné si ich naplánovať a vyhradiť si na ne dostatok času.

 

  1. Nie dôležité, ale naliehavé

Častokrát máme pocit, že naliehavé úlohy sú dôležité, pretože si vyžadujú našu okamžitú pozornosť. Je však potrebné položiť si otázku: Slúži táto úloha na dosiahnutie mojich cieľov alebo cieľov niekoho iného? Plnením týchto úloh väčšinou pomáhame iným, čo nie je zlé, ale je potrebné nájsť rovnováhu medzi naliehavými a dôležitými úlohami. Netreba sa báť tieto úlohy delegovať. Inak budeme neustále pracovať pre druhých a náš osobný rast bude minimálny.

 

  1. Ani dôležité, ani naliehavé

Ide o aktivity, ktoré robievame vo voľnom čase, ale nikam nás neposúvajú. Sledovanie televízie, hranie počítačových hier, surfovanie po internete, či iné aktivity, pomocou ktorých úspešne prokrastinujeme. To všetko by sme mali eliminovať, no nemusíme sa ich úplne vzdať. Niekedy je polhodinka pri seriáli práve to, čo potrebujeme na oddych po náročnom dni v práci.

 

 

Ako si poradil Marcel

Aj Marcel si uvedomil, že ak chce všetko stihnúť, bude si musieť svoje úlohy lepšie naplánovať. Stiahol si pracovný zošit k nástroju a podľa Eisenhowerovho princípu si svoje úlohy rozdelil takto: 

Vieš si predstaviť, že by si si svoje úlohy na tento týždeň rozdelil podľa dôležitosti a naliehavosti?

Stiahni si pracovný zošit k nástroju EISENHOWEROV PRINCPÍP a začni už dnes. 

Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
online free course
download xiomi firmware
Free Download WordPress Themes
free online course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram