Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Zlepši svoju výkonnosť s Isaacom Newtonom

Fyzika produktivity

Sedíš pri počítači a odhodlávaš sa pustiť do práce. No nevieš, ako a kde začať. Pritom máš za úlohu napríklad vytvoriť report na tímovú poradu alebo dizajn webových stránok pre klienta.  Alebo možno makáš naplno, no aj napriek tomu máš problém dosiahnuť svoje ciele. Alebo pravidelne bojuješ s množstvom úloh, ktoré si na seba vezmeš. Na jednej strane si zaneprázdnený, no na druhej máš pocit, že nie si až taký produktívny ako by sa mohlo zdať. Je ti niektorá z týchto situácií dobre známa?

S ich vyriešením ti pomôžu pohybové zákony od Isaaca Newtona. Možno si ich pamätáš zo školských čias z hodín fyziky. Zrejme si si vtedy myslel, že ich využiješ jedine na písomke. Opak je pravdou. Dokážu ti pomôcť aj v bežnom živote, keď potrebuješ nakopnúť svoju produktivitu. Poďme si spolu osviežiť pamäť a podrobnejšie rozobrať každý z nich:

 

Zákon zotrvačnosti

Ide o prvý Newtonov zákon, ktorý znie nasledovne:

„Každý hmotný bod zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.“

To znamená, že objekty v pohybe zostávajú v pohybe. Objekty v pokoji, naopak, zostávajú v pokoji. Ak tento zákon použijeme v súvislosti s produktivitou, dostaneme sa k prokrastinácii – ak nič neurobíš, nič sa neudeje. Ale ak už raz s niečím začneš, bude oveľa jednoduchšie v tom pokračovať a udržať tak celý proces „v pohybe“. Práve preto je najdôležitejšie začať.

Ale ako?

Použi pravidlo dvoch minút. Nájdi spôsob, ako začať pracovať na úlohe za menej než dve minúty. Vôbec ju pritom nemusíš dokončiť. Dokonca za ten čas ani nemusíš pracovať na tej konkrétnej úlohe. Jednoducho začni.

Ak máš napísať spomínaný report na poradu, jednoducho začni písať náhodné vety, ktoré ti v daný moment prídu na um. Po chvíli zistíš, že tie správne vety začnú prichádzať samé od seba. Alebo ak máš vytvoriť dizajn webových stránok a snažíš sa prekonať kreatívny blok, začni vo Photoshope kresliť náhodné tvary. Možno si potom zrazu uvedomíš, že sa ti pred očami rysuje samotný návrh.

 

Zákon sily

Druhý Newtonov zákon má toto znenie:

„V inerciálnej vzťažnej sústave sa výsledná sila pôsobiaca na hmotný bod rovná prvej derivácii hybnosti hmotného bodu podľa času.“ (Zjednodušene povedané: Časová zmena hybnosti sa rovná výslednej pôsobiacej sile)

Z tohto zákona vyplýva rovnica F = ma,

kde F je vektor sily, m je hmotnosť telesa, a je vektor zrýchlenia. Vektory zahŕňajú silu a smer – koľko práce do niečoho vložíš a kam je táto práca nasmerovaná. Ak teda chceš, aby objekt zrýchlil v určitom smere, budú hrať dôležitú úlohu veľkosť použitej sily a jej smer.

Toto môžeš využiť aj vo svojom živote pri dosahovaní cieľov. Ak chceš byť pri tom produktívny, nie je to len o práci, ktorú vložíš do svojich cieľov (sila), ale aj o konkrétnych cieľoch, ku ktorým toto tvoje úsilie bude smerovať (smer).

Nauč sa nastaviť si SMART ciele. Pomôžu ti ujasniť si, čo vlastne chceš dosiahnuť. Vďaka nim tiež zistíš, na čo sa máš zamerať. V neposlednom rade získaš predstavu, ako sa k výsledku dostať čo najefektívnejšie.

 

Zákon akcie a reakcie

Nakoniec sa dostávame k tretiemu Newtonovmu zákonu:

„Dva hmotné body na seba pôsobia rovnako veľkými silami opačného smeru, ktoré súčasne vznikajú a súčasne zanikajú.“

Tieto sily opačného smeru sú sila akcie a sila reakcie. V našom prípade ide o sily produktívne (motivácia, pozitívny prístup, zameranie) a sily neproduktívne (stres, únava, zahltenie úlohami). Ak chceš byť produktívny, máš dve možnosti, ako to dosiahnuť:

  • Zvýšiš produktívnu silu. To znamená, že budeš pracovať tvrdo a obetuješ napríklad aj niekoľko hodín spánku denne. Táto stratégia bude fungovať počas kratšieho obdobia, no z dlhodobého hľadiska môže skončiť syndrómom vyhorenia.
  • Eliminuješ neproduktívne sily. Tento spôsob je oveľa efektívnejší. Snaž sa zjednodušiť si život. Napríklad tým, že sa naučíš povedať nie. Môžeš tiež znížiť množstvo úloh, ktoré vykonávaš. Prípadne sa budeš venovať tomu, na čo máš predpoklady.

Ak napríklad vedieš tím ľudí a pravidelne bojuješ s množstvom povinností, ktoré obmedzujú tvoju produktivitu, skús popremýšľať, či by si nemohol niektoré z nich delegovať na svojich kolegov. Ak napríklad nemáš rád vytváranie prezentácií na poradu, ale vieš, že tvoju kolegyňu Evu táto činnosť baví, spýtaj sa jej, či by bola ochotná robiť pre teba prezentácie.

 

Práve si zistil, ako môžeš využiť fyzikálne zákony pri zlepšovaní svojej produktivity. Ktorý z nich vyskúšaš v praxi ako prvý?

 

ZHRNUTIE

Pohybové zákony ti pomôžu so zlepšením produktivity:

  1.     Zákon zotrvačnosti

Ak nič neurobíš, nič sa neudeje. Ak už raz s niečím začneš, bude jednoduchšie v tom pokračovať a udržať celý proces „v pohybe“. Jednoducho začni a to tak, že použiješ pravidlo dvoch minút – začneš pracovať na úlohe/jej časti, ktorá trvá menej než dve minúty.

  1.     Zákon sily

Nezáleží len na práci, ktorú vložíš do svojich cieľov, ale aj o konkrétnych cieľoch, ku ktorým toto tvoje úsilie bude smerovať. Je preto dôležité stanoviť si SMART ciele.

  1.     Zákon akcie a reakcie

Existujú dva druhy síl: produktívne (motivácia) a neproduktívne (stres). Na zvýšenie produktivity môžeš:

  • zvýšiť produktívnu silu – krátkodobá stratégia, pretože človek pri nej ide „na doraz“
  • eliminovať neproduktívne sily – efektívnejšia stratégia, pri ktorej sa človek snaží zjednodušiť si život

 

 

 

Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download huawei firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram