Hľadanie svojej kariéry
My ľudia neustále niečo hľadáme. Či už ide o najvýhodnejšiu cenu potravín, novú kaviareň alebo zaujímavú dovolenkovú destináciu. No existujú veci, ktorých hľadanie nám zaberie viac času ako len zopár minút či hodín. Rovnako nás to stojí aj viac úsilia. Spomeň si napríklad na také pátranie po vysokej škole, ktorým si sa ako maturant pravdepodobne zaoberal. Boli to hodiny a hodiny, možno dokonca dni, strávené rozhodovaním sa. Po jej úspešnom vyštudovaní (alebo aj tesne pred ním) zas prichádza otázka: „Čo ďalej?“
Možno si rovnakú otázku kladieš aj ty teraz. Blíži sa koniec študentského života a ty hľadáš miesto, kde odštartuješ svoju kariéru, alebo už nejaký ten rok pracuješ, ale máš pocit, že to nie je ono. Možno cítiš, že to nie je to správne miesto, miesto kde nevyužívaš naplno svoj potenciál. Vo všetkých prípadoch platí, že čím skôr začneš hľadať, tým lepšie.
Hľadanie kariéry je cesta
Vždy, keď niekam cestuješ, chceš sa dostať z bodu A do bodu B. Ani v tomto prípade to nie je inak. Bod A je tvoja súčasná situácia – či už si študent, čerstvý absolvent, alebo pracujúci človek túžiaci po zmene. Bod B je zas tvoja kariéra. A tak ako každá cesta pozostáva z viacerých fáz, táto tiež nie je výnimkou.
Konkrétne tá tvoja má tri fázy a pri každej je tvojou úlohou nájsť odpovede na jednu otázku.
Toto je to tvoj východiskový bod a jedine tak sa môžeš pohnúť ďalej. Tvojou úlohou je zistiť, kým v skutočnosti si – aký typ osobnosti si, aké máš silné stránky, aké sú tvoje hodnoty...
Viac o sebe zistíš pomocou testu 16 osobnostných typov. Tie sú rozdelené do štyroch základných skupín – analytici, diplomati, strážcovia a prieskumníci. Do každej skupiny patria štyri osobnosti, ktoré spájajú dve črty.
Môžeš si tiež spraviť cvičenie s názvom 3 kruhy, ktoré ti zas pomôže s odhalením skrytého potenciálu. Každý z troch kruhov reprezentuje jednu oblasť – silné stránky, túžby a hodnoty. Iba ak dôjde k ich prepojeniu, naplníš svoj potenciál.
Alebo si sprav SWOT osobnú analýzu, ktorá slúži na získanie realistickejšieho pohľadu na seba, zhodnotenie svojich schopností, na ktorých môžeme naďalej pracovať, ale aj odhalenie nedostatkov, ktoré je potrebné zlepšiť. Jej základom sú 4 kategórie:
Keď už vieš, aká osobnosť si, aké sú tvoje silné stránky, túžby a hodnoty, je čas pohnúť sa ďalej. V tejto fáze si musíš ujasniť, čo by zodpovedalo tvojim schopnostiam a zručnostiam. Vypíš si, v čom si dobrý a aké povolania by ťa bavili.
Môžeš využiť aj dotazník RIASEC, za ktorým stojí teória výberu kariéry na základe osobnostných typov:
Alebo si môžeš spraviť test na stránke www.emiero.sk, ktorý ti na základe typu osobnosti prezradí, na ktorú prácu sa hodíš a na ktorú sa, naopak, nehodíš.
Keď si si už zodpovedal dve predchádzajúce otázky, je na čase prejsť k poslednej a teda do tretej fázy. Tu si zisti, čo budeš potrebovať na to, aby si sa dostal k svojej kariére. Potrebuješ nejaké certifikáty? Ako môžeš získať skúsenosti? Môžeš ísť na nejakú stáž? Stanov si krátkodobejšie ciele a zvoľ aktívny prístup – choď priamo do firmy, zavolaj na HR oddelenie, skús zaujať aktivitou.
Nebuď ako 99% ľudí, ktorí prídu na nemenovaný portál s pracovnými ponukami a začnú rozposielať životopisy všade naokolo. Tvojím cieľom by malo byť odlíšiť sa od ostatných. Skús zapojiť Personal Branding, teda budovanie osobnej značky. Inými slovami je to proces, kedy sa prezentuješ potenciálnym klientom alebo zamestnávateľom online aj offline. Vďaka nemu si ťa ľudia zapamätajú a získajú predstavu o tom, kto si a čo ťa baví. Napíš poriadny životopis a motivačný list, ktoré potom pošleš svojmu budúcemu zamestnávateľovi.
Teraz už máš jasnú predstavu o tom, ako vyzerá tvoja cesta za kariérou. Vieš, že najprv musíš zistiť, aký typ osobnosti si, aké sú tvoje silné stránky, hodnoty, ďalej čo by zodpovedalo tvojim schopnostiam a zručnostiam. Dokonca vieš aj to, ako sa dostať k svojej kariére. Si si vedomý toho, že máš zvoliť aktívny prístup. Ostáva už len jediné - vyraziť.