Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Keď sú myšlienky, slová a činy v súlade

„Šťastie spočíva v harmónii toho, čo si myslíme, čo hovoríme a čo konáme,” tvrdil Ghandi. Keď zosúladíme naše myšlienky, slová a činy, dostaví sa pozitívna spätná väzba, či už v podobe dobrého pocitu, dosiahnutého cieľa alebo zarobených peňazí. Tento model voláme kruh integrity. 

 

Od myšlienky k jej realizácii

Kruh integrity je postavený na myšlienke, že sme si sami strojcami svojho šťastia. Ak prijmem to, že ja som autorom svojho života, uvedomím si, že len ja mám zaňho zodpovednosť a je len na mne, ako si ho vytvorím, čo s ním urobím a či ho prežijem šťastne a zmysluplne.

Čokoľvek chceme v živote zrealizovať, či už nájsť si prácu v inom odbore, začať svoj vlastný biznis, napísať knihu alebo akýkoľvek iný cieľ, všetko začína v prvom rade v našej hlave. Rovnako ako pri pravidle 3 + 3 + 3 sa nám najprv zrodí myšlienka, a tú postupnými krokmi realizujeme. A práve o tejto ceste od myšlienky k jej konkrétnej realizácii je nástroj kruh integrity. Tvoria ho štyri časti: mysli, hovor, konaj a spätná väzba.

 

1. Mysli

Na začiatku stojí myšlienka. Ide o akýkoľvek nápad alebo cieľ, ktorý si dokážeš predstaviť. Môže ísť o krátkodobé ciele, napr. naučiť sa šoférovať, navštíviť vysnívanú destináciu či zapracovať na svojej postave, strednodobé ciele, napr. vydať vlastnú knihu či založiť si podnikanie, ale aj dlhodobejšie sny a celoživotné vízie, napr. živiť sa ako digitálny nomád, kúpiť si vilu v prímorskej krajine či stať sa uznávaným odborníkom vo svojej oblasti. 

 

My, ľudia, sme boli obdarení nesmiernou predstavivosťou – svoj život a svoju budúcnosť si dokážeme doslova vysnívať. Pri svojich cieľoch však pamätaj na:

 • Konkrétnosť: Čím konkrétnejšia predstava, tým ľahšie zistíš, akými krokmi ju môžeš uskutočniť. Skús porovnať:
 • Chcem začať pracovať pre seba.
 • Chcem si založiť vlastný obchod s mestskými bicyklami.


Kým v možnosti a) ide o neurčitú predstavu, možnosť b) jasne stanovuje zámer. Pri stanovení konkrétneho cieľa si môžeš pomôcť nástrojom
SMART ciele.

 

 • Dôvod: Polož si otázku – prečo to chcem dosiahnuť? Neuspokoj sa len s jednou stručnou odpoveďou. Odpovedaj si dovtedy, kým si neuvedomíš, aké je dosiahnutie tohto cieľa pre tvoj život dôležité. Stanovením si dôvodu získaš silnú motiváciu na jeho realizáciu. 


Bohužiaľ,
väčšina ľudí končí už tu, pri prvom kroku. Chýba im systém v tom, ako tieto predstavy zrealizovať. Neuvedomujú si, že mať len nejakú predstavu nestačí. Na to, aby ju mohli zrealizovať, je potrebné pretransformovať ideu, ktorá je zatiaľ len v ich hlave, na konkrétne kroky.

2. Hovor

Od abstraktnej predstavy sa musíme posunúť k niečomu konkrétnejšiemu – k vytvoreniu plánu a realizácii konkrétnych krokov na uskutočnenie cieľa. Mnohým ľuďom pomáha, ak o svojom nápade hovoria. Rozprávaním si dokážeme utriediť myšlienky, získať nový pohľad na vec alebo aj konkrétne rady od niekoho, kto už takýto cieľ dosiahol.

Len rozprávať však nestačí. V prvom rade je potrebné zistiť, v akom stave sa nachádzaš práve teraz, až potom môžeš pracovať na konkrétnych krokoch. Skús si odpovedať na otázky:

 • Čo potrebujem na uskutočnenie svojej predstavy?
 • Mám na to zručnosti/prostriedky?
 • Ak nie, ako ich získam?
 • Kto mi môže pomôcť pri realizácii tejto predstavy?
 • Aké konkrétne kroky potrebujem vykonať?

Hovoriť o svojej predstave znamená dať jej energiu na to, aby mohla byť zhmotnená. Je to príprava na realizáciu cieľa. Zisťujem, čo všetko potrebujem urobiť preto, aby som bol úspešný

Martin si chce založiť blog o cestovaní. V tejto prípravnej fáze si študuje, aký hosting získať, ako si vybudovať publikum a ako tvoriť čo najzaujímavejší obsah. Zisťuje, že grafika nie je jeho silná stránka, a tak hľadá niekoho, kto by mu s ňou dokázal pomôcť. Vytvára si plán nielen toho, čo potrebuje urobiť, ale aj časový harmonogram toho, kedy to má vykonať.

Týmto krokom teda prejdeš od predstavy ku konkrétnemu plánu, ako ju zrealizuješ buď sám, alebo za pomoci niekoho, kto má potrebné zručnosti a zdroje. Hľadaním zdrojov a spôsobov, ako na to, sa k cieľu dokážeš priblížiť.

 

3. Konaj

Tento bod netreba zdĺhavo vysvetľovať. Vieš, čo chceš? Vieš, prečo to chceš? A vieš, ako to dosiahneš? Tak ti nezostáva nič iné, než tieto konkrétne plány uskutočniť. V tomto štádiu sa tvoje myšlienky a slová pretavia do činov, ktoré prinesú konkrétny výsledok. Ten budeš môcť zhodnotiť v rámci spätnej väzby.

 

4. Spätná väzba

Kruh integrity uzatvára spätná väzba. Ak sa ti nepodarí zosúladiť myšlienky, slová a skutky a niečo v procese zlyhá, spätná väzba bude negatívna. Uveďme si príklad:

Silvia sa rozhodla schudnúť do plaviek. Povedala si, že sa začne zdravšie stravovať a bude sa viac hýbať. Jej cieľom bolo schudnúť 5 kíl za 1 mesiac. 

 

 • Mysli: Cieľ si stanovila konkrétny: „Za mesiac schudnem päť kíl.”
 • Hovor: Jej príprava spočívala v čítaní blogov, s bratrancom konzultovala zostavu a pridala sa do Facebookovej skupiny, v ktorej si ľudia s rovnakým cieľom vymieňali skúsenosti. 
 • Konaj: Do fitka zavítala len občasne – po práci bola unavená a večer si radšej zašla s kamarátmi na burger a pivo, ktoré výsledku vôbec neprospeli.
 • Spätná väzba: Po mesiaci sa očakávaný výsledok nedostavil. Silvia síce nepribrala, ale 5 kíl nezhodila.

 

Kým Silvia si nakoniec kúpila nové plavky, jej kamarátka Andrea na to išla inak:

 • Mysli: Andrea si dala konkrétny cieľ – schudnúť 3 kilá za mesiac.
 • Hovor: Počas prípravy si stanovila plán prejsť 10000 krokov denne, cvičiť trikrát za týždeň HIIT a riadiť sa stravovacím plánom zostaveným výživovou poradkyňou.
 • Konaj: S takto konkrétne nastaveným plánom si Andrea dokázala odkontrolovať, či sa ním riadi alebo nie. Aj keď mala dni, kedy sa jej nechcelo, v konečnom výsledku sa jej ho podarilo dodržať.
 • Spätná väzba: Po mesiaci sa Andrea tešila pozitívnej spätnej väzbe, ktorou boli nielen zhodené kilá, ale aj skvelý pocit.

 

Zhrnutie

Kruh integrity je nástroj, ktorým vďaka súladu svojich myšlienok, slov a skutkov dokážeš dosiahnuť zrealizovanie svojich nápadov a cieľov. Skladá sa zo štyroch častí:

 1. Mysli – máš konkrétny cieľ a dôvod, prečo ho chceš dosiahnuť
 2. Hovor – vytvoríš si plán, ako cieľ dosiahneš
 3. Konaj – svoje myšlienky a slová zrealizuješ konkrétnymi činmi
 4. Spätná väzba – výsledok tvojho myslenia, rozprávania a konania v podobe dobrého pocitu, peňazí alebo konkrétneho výsledku
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy free download
download micromax firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram