Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Získaj si ľudí presvedčivými argumentmi

Už o pár dní sa bude konať veľtrh práce a Diana je nervózna. Majiteľ cestovnej agentúry FK Tour, v ktorej pracuje, tam totiž zarezervoval stánok, v ktorom má práve ona agentúru prezentovať. FK Tour sa neustále rozrastá a cieľom Diany bude vzbudiť záujem u mladých a talentovaných ľudí, aby posilnili tím ich agentúry. Ale ako na to? Čo má ľuďom povedať? A bude ju vôbec niekto počúvať?

 

Možno aj ty zažívaš stres z toho, ak musíš z času na čas niekomu niečo odprezentovať. Ako formulovať svoje myšlienky tak, aby tvoja prezentácia znela dôveryhodne, usporiadane a presvedčivo? Odpoveď na túto otázku nájdeš v nasledujúcich riadkoch.

 

Od Aristotela k Stevovi Jobsovi

Rétorický trojuholník má pôvod už vo 4. storočí pred Kr. Jeho časti, ethos, pathos a logos, opísal Aristoteles vo svojej knihe Rétorika, ako tri stratégie presviedčania. Tento nástroj však nepatrí len do antiky. 

 

Múdrosť starovekej gréckej filozofie si osvojil aj Steve Jobs, ktorý bol známy svojimi špičkovými rečníckymi schopnosťami. Výskum Britain’s Warwick Business School totiž poukázal na to, že Jobs vo svojich prejavoch a prezentáciách ukážkovo používal zásady rétorického trojuholníka. Práve ten ti pomôže posilniť tvoje argumenty, získať dôveryhodnosť a nakloniť si poslucháčov na tvoju stranu.

Čo teda jednotlivé časti rétorického trojuholníka znamenajú?

  • Ethos predstavuje rečníka (v písomnom prejave autora) a jeho dôveryhodnosť, autoritu a kompetenciu vyjadriť sa k danej téme.
  • Pathos prestavuje publikum (čitateľov) a to, ako naňho rečník (autor) pôsobí, aké dojmy v ňom vzbudzuje a či ich spájajú rovnaké hodnoty a očakávania.
  • Logos predstavuje argument založený na pravde a logike, podložený dôkazmi a faktami.

 

Vo svojom prejave môžeš mať argumenty zamerané na ethos, pathos alebo logos. Tie najlepšie argumenty však obsahujú kombináciu dvoch alebo aj všetkých troch zložiek.

 

Rétorický trojuholník v praxi

Každá z troch stratégií je teda orientovaná na určitú zložku prejavu. V tejto časti sa bližšie pozrieme na každú z nich a na to, ako ich využiť v praxi.

 

  • Ethos: Charakter a dôveryhodnosť rečníka

Ak chceš ľudí o niečom presvedčiť, musíš si získať ich dôveru. Keď publikum nie je presvedčené o charaktere a odbornosti rečníka, len ťažko uverí jeho slovám. Preto je dôležité presvedčiť publikom o svojej:

  1. odbornosti – ako dlho si túto tému študoval a kde, aké články si publikoval, ako dlho si v tomto odbore pracoval a aké máš za sebou úspechy
  2. spojitosti s publikom – čo vás spája,  spoločné hodnoty, podobné vzdelanie či oblasť pôsobenia
  3. čestnosti – presvedčenie o tom, čo rozprávaš, úprimnosť a otvorenosť

 

Pri stavaní argumentu na ethose sa môžeš oprieť o otázky, ktoré si môže publikum klásť:

  • Kto to je?
  • Aký je účel jeho prejavu? Chce informovať, zabaviť, vzbudiť záujem, vyvolať reakciu… ?
  • Je kompetentný o tejto téme rozprávať?
  • Prečo práve on?

 

Vráťme sa k Diane. Tá bude na veľtrhu zastupovať svoju firmu. Obhajuje tak nie len svoju vlastnú kompetenciu, ale aj autoritu cestovnej agentúry: 

“Volám sa Diana Frankowa a už piaty rok pracujem ako referentka v cestovnej agentúre FK Tour. Vďaka našim komplexným službám dostala FK Tour v roku 2018 cenu za najobľúbenejšiu cestovnú agentúru.”

 

  • Pathos: Emócie vzbudené v publiku

Niektorí ľudia majú tendenciu podceňovať silu emócií. Veď každý argument by mal byť postavený na faktoch a logike. Áno, mal. Skutočnosť je však iná a tam, kde rozum zápasí s citom, zvyčajne vyhrá cit. A presne to využívajú aj tvorcovia reklám. 

Príkladom je táto reklama. Možno toto pivo ani nepiješ, ale pri jej sledovaní sa ťa môže zmocniť nostalgia, spomenieš si na staré časy a zrazu máš akýsi pocit, že by si si jedno aj dal. 

 

Pathos však nie je o nejakom odvádzaní pozornosti na city a emócie. Ide o podporu argumentu tým, že v publiku vyvoláš dobrý pocit, silné emócie, túžbu či záujem. To môžeš dosiahnuť použitím:

  1. metafor
  2. príbehov
  3. obrazových pomenovaní

 

Keď staviaš argument na pathose, zamysli sa nad týmito otázkami:

  • Čo bude publikum očakávať?
  • Za akým účelom s týmto publikom vlastne komunikujem?
  • Akú emóciu chcem vyvolať? Šťastie, obavy, radosť, hnev, nadšenie…
  • Aké hodnoty mám s publikom spoločné? Ako to môžem v prejave využiť?

 

Diana sa rozhodla nabudiť pohodovú atmosféru dovolenky v exotickom raji. Veľtrh sa koná v lete; návštevníci si teda tepla užijú dosť. V stánku FK Tour sa budú môcť osviežiť limonádou a pozrieť si propagačné videá, kým v pozadí bude hrať príjemná hudba. 

“Ako dieťa som mala obrovskú túžbu cestovať, spoznávať nové kraje, užívať si leto pri mori, zimu na horách a objavovať cudzinu. Vďaka FK Tour mám možnosť si tento sen pravidelne plniť. Práca v cestovnej agentúre nie je len o predávaní zájazdov z kancelárie. Mám možnosť spoznávať zaujímavých ľudí, ich príbehy a prežívať s nimi radosť z ich vlastných splnených snov.”

 

  • Logos: Argument postavený na logike

V neposlednom rade je súčasťou rétorického trojuholníka logos. Všetky argumenty by mali byť postavené na rozume, aj keď vieme, že to tak nie je vždy. Argument vystavaný len na emóciách bez toho, aby bol podložený faktami, však nebude mať dlhodobý účinok. Publikum preto presvedč, že tvoj argument:

  • je podložený faktami
  • je postavený na logike
  • neobsahuje protichodné tvrdenia

 

Ak chceš, aby bol tvoj argument postavený na logose, môžeš si pomôcť týmito otázkami:

  • Znie môj argument logicky? Je premyslený?
  • Mám svoje tvrdenie čím podložiť?
  • O čo sa opiera môj prejav? Mám dôkazy?
  • Existujú nejaké protiargumenty? Ako ich vyvrátim? Ako na ne zareagujem?

 

Aj Diana sa opiera o konkrétne čísla a fakty:

“Agentúra FK Tour je na trhu už 10 rokov a má 60 000 spokojných zákazníkov. Svojim zamestnancom ponúka výhodný odmeňovací systém, atraktívne služobné cesty, skvelé zľavy na dovolenky a bohatý sociálny program.”



Rétorický trojuholník môžeš využiť ako v ústnom, tak aj v písomnom prejave. Efektivitu a presvedčivosť tvojho argumentu zabezpečia jeho tri zložky – ethos, pathos a logos. Kombináciou dvoch alebo všetkých troch zložiek získa tvoj prejav dôveryhodnosť a želaný účinok.

 

Zhrnutie

Rétorický trojuholník je nástroj, ktorým dokážeš posilniť svoj argument. Má tri zložky:

  1. Ethos – rečník a jeho dôveryhodnosť a kompetencia
  2. Pathos – publikum a ako naňho rečník pôsobí
  3. Logos – argument založený na logike a podložený faktami
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
free online course
download micromax firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram