Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Kto ešte chce vedieť, ako podať spätnú väzbu bez výčitiek?

Sendvičová technika 2.0

Milan sa rozhodol, že si po prvom dni v práci svojej novej asistentky vyhradí čas na to, aby jej poskytol spätnú väzbu. Začal klasicky, pochvalou. „Natália, v prvom rade chcem podotknúť, že sa mi páči vaša snaživosť, ale ocenil by som, keby ste klientom venovali viac pozornosti a vždy im s úsmevom ponúkli kávu či čaj. Inak vám to celkom ide.“ Spätnú väzbu zakončil tiež krátkou pochvalou, aby sa jej svojou kritikou nedotkol. Natália sa však sústredila len na to nepríjemné „ale“ a pochvalu úplne prepočula.

Sendvičovú techniku pravdepodobne poznáš aj ty. Ľudia si na ňu už zvykli a väčšinou čakajú len na to, čo bude nasledovať po slovíčku „ale“. Sendvičová spätná väzba sa však dá podať aj inak.

Kritika obložená komplimentmi

Túto metódu využíva mnoho manažérov. Snažia sa, aby sa negatívna kritika zamestnanca nedotkla a nebola mu nepríjemná. Kritiku preto radšej skryjú v komplimentoch. Vyzerá to teda asi takto:

kompliment → kritika → kompliment

Problémom je, že ak túto metódu používaš neustále, ľudia si na ňu zvyknú a tvoj pozitívny feedback bude mať minimálny efekt, keďže bude pokladaný len za niečo, čím chceš jednoducho obaliť svoju kritiku.

Sendvič 2.0 – nespôsob slovkom „ale“ paniku

Aj sendvičová metóda podania spätnej väzby môže byť efektívna. Treba sa však zamerať na niekoľko základných princípov:

  • Ak chváliš, chváľ poriadne, konštruktívne. Pochvaly typu „ide vám to dobre“ alebo „bolo to produktívne stretnutie“ sú veľmi všeobecné, vágne a najmä neefektívne.
  • Túto techniku nepoužívaj neustále. Zamestnanci si na ňu zvyknú a po každom komplimente budú očakávať kritiku. Nie každý podnet na zlepšenie musí byť vyvážený pochvalou tak, ako ani každý kompliment nepotrebuje kritiku. Striedaj ju napríklad s SBI technikou alebo konštruktívnou kritikou.
  • Hrozivé „ale“ skús vymeniť za jednoduché „a“. Napríklad: „Vaša prezentácia bola veľmi podnetná, najmä pri posledných troch slidoch som sa dozvedel zaujímavé informácie, a ak nabudúce použijete viac obrázkov a názorných ukážok, bude ešte pútavejšia.“
Sendvic 2

Milan si po týždni opäť zavolal Natáliu, aby zhodnotil jej doterajšie pôsobenie. „Natália, veľmi ma teší, ako ste zapadli do kolektívu. Vidím, že sa rýchlo učíte, napríklad pri kontakte s klientmi ste sa značne zlepšili a bol by som rád, keby ste popracovali aj na svojom rannom meškaní. Väčšinu úloh už zvládate úplne samostatne a myslím, že sa na vás môžem spoľahnúť.“

Ako by si túto metódu využil pri svojej práci? Pomohla by ti pri podávaní spätnej väzby? Pamätaj, že podávanie spätnej väzby slúži predovšetkým k zlepšeniu určitej schopnosti či zručnosti. Ak nechceš, aby tvoja kritika medzi pochvalami zanikla, nezabudni tiež navrhnúť, ako by to dotyčný mohol nabudúce zlepšiť.

Sendvičová technika 2.0 je jednoduchá:

  • pred a po kritike používame kompliment
  • vyhneme sa však odporovacím spojkám ako „ale“ a nahradíme ich neutrálnejšími, napr. „a“
  • požívame konštruktívnu pochvalu
  • techniku obmieňame s inými spôsobmi podávania spätnej väzby
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lava firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram