Teória 4 horákov
Skús si na chvíľu svoj život predstaviť ako sporák so štyrmi horákmi.
Každý horák predstavuje jednu životnú oblasť:
- Rodina
- Priatelia
- Zdravie
- Práca
Teória 4 horákov
Skús si na chvíľu svoj život predstaviť ako sporák so štyrmi horákmi.
Každý horák predstavuje jednu životnú oblasť:
Na každom z týchto horákov horí plameň určitou intenzitou podľa toho, koľko času a energie danej oblasti venuješ. Teória štyroch horákov hovorí o tom, že ak chceme byť v živote úspešní, jeden z horákov musíme stíšiť. A ak chceme byť skutočne úspešní, musíme stíšiť dva.
Možno ti hneď napadne: Prečo by som mal niektorý horák vôbec stišovať? Všetky oblasti sú predsa podstatné, tak prečo by som sa mal uskromniť len s niektorými? Je prirodzené, že v živote hľadáme rovnováhu. Radšej, než sa niečoho vzdať, si chceme nájsť nejaký systém, vytvoriť si plán, ako to všetko zvládnuť. V dnešnej dobe sa presadzuje názor, že v živote môžeme mať všetko. Ako pri všetkom, aj táto myšlienka má svoj háčik.
Rovnováha vs. realita
Aj keď si všetko vopred dokonale naplánujeme, netreba zabudnúť na to, že deň má stále len 24 hodín, aj my máme len určité množstvo energie a, samozrejme, aké by to boli plány, keby nám do toho z času na čas niečo neprišlo, nevyskytli sa neočakávané problémy a sklzy v rozvrhu.
Ak sa teda snažíme mať všetko v rovnováhe, môže sa stať, že sa síce trochu povenujeme každej z oblastí, no ani jednej poriadne. Myšlienka, že človek môže mať všetko naraz, podporuje nereálne očakávania. Tie nie je možné dlhodobo napĺňať a človek cíti, že sa mu nedarí a zlyháva. Veď si to skúsme predstaviť:
Martin by sa chcel stať profesionálnym tlmočníkom. Preto zapína horák práca naplno. Vie, že ak chce tento cieľ dosiahnuť, musí sa mu venovať prioritne. Chce to predsa hodiny tlmočenia a tréningu, štúdia jazykov a neustáleho sa vzdelávania, čo si vyžaduje veľa času a úsilia. A to je len jeden horák. Čo sa stane, ak zapne ďalší? V oblasti zdravia má ambíciu zdravo sa stravovať, preto si chce svoje obedy a desiate starostlivo pripraviť zo zdravých a kvalitných potravín, ktoré nakúpi z lokálnych zdrojov. Nechce zabudnúť ani na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a šport.
To už sú horáky dva. No Martin chce všetko, a preto zapína ďalší – rodina. S rodinou chce stráviť kvalitný čas, napríklad pri nedeľnom obede alebo pri rodinnom výlete. Rodine je potrebné venovať sa každý deň a vzdialenejších príbuzných sa tiež patrí z času na čas navštíviť. Ale poďme ďalej. Martin zapína posledný horák – priatelia. S nimi tiež potrebuje byť pravidelne v kontakte. Musí sa uistiť, že si nájde dostatok času na každého, napríklad pri káve alebo na rôznych akciách.
Takto nejako by mohlo vyzerať, keď všetky horáky horia naplno. Viete si však predstaviť stíhať toto všetko po celý týždeň? A čo mesiac? A rok?
Čo s tým?
Prepojím aktivity
Mnohým sa už v hlave vynárajú nápady, ako jednotlivé sféry pospájať. Možno sa môžem venovať deťom pri športe a spojím tak rodinu aj zdravie. Alebo spojím zdravie a priateľov tak, že zájdem s kamoškou do sauny. Áno, niektoré aktivity je možné poprepájať, no na takéto prepájanie sa nedá spoľahnúť v každej oblasti a koniec koncov plánovanie a vymýšľanie stratégii by nám zabralo snáď viac času, než ich uskutočnenie.
Delegujem aktivity
Ďalšou z možností je určité aktivity delegovať. Namiesto varenia si môžem napríklad jedlo objednať domov, k deťom môžem zabezpečiť opatrovateľku, a aby som mal na svoj biznis viac času, môžem si najať asistentku. Takýmto delegovaním nechávame horáky horieť, ale dostávame sa mimo centra diania, čo nie je vždy najlepšie riešenie, najmä ak ide o rodinu a priateľov.
Naplánujem si aktivity
Na to, aby sme si mohli lepšie naplánovať aktivity, je potrebné uvedomiť si svoje limity, inak zbytočne mrháme časom. Napríklad ak máš pocit, že nemáš čas na cvičenie, skús si položiť otázky: Koľko času by som tomu chcel venovať? Hodinu, dve – tri týždenne? V ktoré dni by som si túto aktivitu vedel zaradiť? Ako dokážem najlepšie využiť čas, ktorý mám?
Určím si priority
Ak sa niektorým horákom momentálne nedokážeš venovať, je to úplne v poriadku. V živote sa totiž prirodzene mení význam jednotlivých životných oblastí a preto si urči priority pre tvoju momentálnu situáciu. Pomôcť ti môže nástroj Ivy LEE. Možno sa v dvadsiatke venuješ viac práci, zdraviu a priateľom. Neskôr, keď prídu deti, to môže byť práve horák rodina, ktorý horí najintenzívnejšie. Určite si ale nevyčítaj, že niektorej oblasti práve venuješ viac času. Práve to, že jej venuješ plnú pozornosť a energiu, je kľúčom k úspechu.
Dokonalá rovnováha medzi osobným a pracovným životom je mýtus. Význam jednotlivých horákov sa v rôznych obdobiach mení. Namiesto snahy dosiahnuť všetko naraz je efektívnejšie venovať sa naplno tým horákom, ktoré si to práve vyžadujú. A čo ty? Vieš, ktorý horák ti práve horí naplno?
ZHRNUTIE
Štyri horáky predstavujú životné oblasti:
Namiesto snahy o dokonalú rovnováhu medzi nimi môžem: