Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Daj mi 5 minút a ja ti ukážem, ako sa stať pozitívnym lídrom

Od manažéra k pozitívnemu lídrovi

Adam pracuje ako manažér v IT spoločnosti už takmer 10 rokov. Nedávno si všimol istú vec. Jeho mladší kolega Ivan, ktorý je vo svojej funkcii necelé dva roky, sa u členov svojho tímu teší veľkej obľube. Ivanov tím dokonca podáva lepšie výkony ako ten jeho. Adam sa rozhodol, že sa namiesto nečinného sedenia bude snažiť prísť na to, ako by mohol viesť ľudí inak. Lepšie.

Samozrejme, je veľký rozdiel v tom, či vedieš ľudí 10 rokov alebo 2 roky. Určite je ti jasné, že oblasť manažmentu sa neustále mení. Priestor na zlepšenie sa nájde vždy. Stále sa môžeš niekam posúvať. Možno ti práve prebehla hlavou otázka: „Ako?“ Odpoveď na ňu nájdeš nižšie.

Evolúcia vedenia ľudí

Ako sme spomínali vyššie, aj vedenie ľudí sa neustále mení. Pomyselná evolúcia má v tomto prípade tri štádiá:

  • Manažér predstavuje priemyselnú éru. Určite si vieš predstaviť niekoho v naškrobenom obleku vo fabrike, ktorý z diaľky sleduje, či všetko prebieha tak, ako má. Manažér zakladá svoju moc na kontrole. Je to systematik. Dôraz kladie na úlohy a na to, či sú vykonávané správne. Typická je pre neho aj odmeranosť voči ľuďom a prístup „Ja viem.“ Spätnú väzbu od neho nečakajte.
  • Líder zase patrí do informačnej éry. Jeho moc súvisí s vedomosťami, na základe ktorých prichádza s víziami pre tím. Je to aj pragmatik, ktorý vidí veci dopredu. Dôraz kladie na ľudí a nechýba mu odvaha. Frázu „Ja viem“ nahradila veta „My vieme.“ Podáva spätnú väzbu, je však len jednosmerná.
  • Pozitívny líder je zástupcom éry predstavivosti. Jeho mocou sú nové nápady, vďaka ktorým je tvorca. Nekladie dôraz len na ľudí, ale snaží sa odhaliť ich skrytý potenciál.  Snaží sa vypočuť aj zákazníka. Na druhej strane je však zraniteľný. To súvisí s tým, že je k ľuďom otvorený a nebojí sa rozprávať o tom, čo ho trápi. Už nehovorí „Ja viem“, ba dokonca ani „My vieme“, ale kladie otázku „Kto to vie?“ Verí, že čím viac ľudí povie svoj názor, tým je pravdivejší k zákazníkom. Spätnú väzbu nielen dáva, ale aj prijíma.
MANAŽÉR vs. Líder

Aj ty môžeš byť pozitívny líder

Adam objavil túto schému a vďaka nej si uvedomil, že bol až doteraz typický manažér. Dôležité boli pre neho úlohy a ich plnenie. Od ľudí si viac-menej udržiaval odstup a spätnej väzbe sa vyhýbal. Rozhodol sa, že to chce zmeniť a chce sa stať pozitívnym lídrom, ktorým je aj Ivan. Uvedomil si, že musí viac počúvať členov svojho tímu a tiež popracovať na spätnej väzbe. Pri jej dávaní mu pomôže Sendvičová technika 2.0, alebo SBI technika a pri prijímaní zase Matrix metóda.

Každý sa môže stať pozitívnym lídrom, pokiaľ sa pre to rozhodne. Možno si ešte len v štádiu manažéra a pred sebou máš ešte dlhú cestu. No koniec bude stáť za to. K tomu, aby si sa stal férovym a pozitívnym lídrom ti pomôže ďalší prístup k vedeniu ľudí a to: Tvrdý na systém, mäkký na ľudí

Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free online course
download micromax firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram