Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

Projekt: silné stránky

Začni ich využívať na maximum

Stano chystá túru na Kriváň. Vraj by sa tam mal každý Slovák aspoň raz v živote vybrať. Celú túru si poctivo naplánoval. Vybral si trasu – rozhodol sa, že pôjde zo smeru Štrbského plesa. Pripravil si všetko potrebné vrátane mapy, jedla a vhodného oblečenia. Zistil, aké má byť počasie vo vybraný deň a zohnal si parťákov. Potom mu neostalo nič iné, len sa vydať na toto malé dobrodružstvo.

Možno si teraz kladieš otázku, čo to má spoločné so silnými stránkami. Práca na silných stránkach je tiež niečo ako cesta. Ich odhalenie je jej začiatkom. Cieľom je ich čo najlepšie využívať. Počas cesty sa snažíš nachádzať nové možnosti ich využitia. No tak, ako sa musel Stano pripraviť na svoju túru, mal by si sa aj ty pripraviť na svoju cestu za maximálnym využívaním silných stránok. Tak, že si prečítaš tento článok.

 

Slabé stránky sú v úzadí

Aby si sa čo najlepšie naučil využívať svoje silné stránky, musíš prejsť niekoľkými fázami. Tie sú:

 1. Vyplň tabuľku. Je veľa možností, kam by sa mohla tvoja cesta uberať. Preto je dobré, ak si stanovíš cieľ. Pri stanovení cieľa môže byť užitočná napríklad technika SMART. Nájdi také silné stránky, ktoré ti pomôžu stať sa tým, kým chceš byť alebo ti pomôžu v tvojej práci.
Tabulka-silne stranky

Odkazy na nástroje súvisiace s projektom silných stránok:
Silné stránky prostredníctvom 3 kruhov
Tabuľka líderských silných stránok
Hodnotenie ostatnými prostredníctvom 360 ° spätnej väzby
Zrkadlo tvojho života
Aktivity s flow faktorom a bez neho

2. Hľadaj spôsoby zlepšenia silných stránok. Premysli si, kde a pri akých príležitostiach môžeš svoje silné stránky využívať. Môžeš si aj nájsť ľudí, ktorí ti pomôžu posúvať sa ďalej. Inými slovami – ktorí ťa “nakopnú.” Hľadaj tiež kurzy, ktoré ti pomôžu.

 1. Vypracuj si plán. Na základe neho budeš rozvíjať svoje silné stránky. K svojmu hlavnému cieľu pridaj menšie, ktoré časovo ohraničíš. Ak už máš pocit že si s niektorou silnou stránkou na najvyššej úrovni, tak jej hľadaj uplatnenie v iných sférach. Možno ti pomôže aj inde.
 1. Deleguj to, čo ti nejde. Ak ti niečo nejde, snaž sa tomu vyhnúť. Alebo to skús delegovať na niekoho iného. Možno sa ako líder bojíš, že nebudeš mať zrazu nad všetkým kontrolu. Pochop, že tak sa ale zahlcuješ úlohami, ktoré z teba vysávajú energiu. Tiež odčerpávajú čas, ktorý by si mohol využiť efektívnejšie. No keď veci, ktoré ti nejdú, deleguješ na iného člena tímu, dávaš mu možnosť rastu. On možno túto úlohu zvládne rýchlejšie. To platí vtedy, ak tú úlohu posunieš niekomu, kto sa v danej záležitosti vyzná.
 1. Rozvíjaj aj súvisiace oblasti. Ak budeš neustále rozvíjať len tú jednu silnú stránku, po čase narazíš na jej limity. A môže to v konečnom dôsledku priniesť opačný efekt, než aký by si si želal. Preto sa snaž nájsť aj ďalšie oblasti, ktoré s danou silnou stránkou súvisia. Ich rozvoj dokáže posilniť tú silnú stránku, na ktorú sa zameriavaš primárne.
 1. Úlohy so zapojením slabých stránok vnímaj cez silné stránky. Občas sa nevyhneš úlohám, kde sa musíš popasovať so svojimi slabými stránkami. Nie je dôvod na paniku. Aj v takom prípade môžeš nájsť nejakú silnú stránku, ktorú využiješ pri náročnej úlohe.
 1. Nesústreď sa na slabé stránky. Zameraj sa na silné stránky, pretože slabé ťa nikam neposunú. No neodignoruj ich úplne. Pokús sa ich dostať len na takú úroveň, aby ťa nepotopili a aby ťa neobmedzovali.

 

Začni tabuľkou

Ak by sa Stano rozhodol pustiť aj do práce na svojich silných stránkach, vyzeralo by to asi takto: Najskôr si vyplnil tabuľku. Vedie tím grafikov v marketingovej agentúre. Hľadanie kreatívnych riešení a schopnosť predať návrhy klientom sú pre jeho pozíciu kľúčové a zároveň sú to jeho silné stránky. Keď hľadal príležitosti, kde by mohol tieto stránky viac využívať, prišiel na to, že by mohol užšie spolupracovať s dvoma kolegami, ktorí majú podobné silné stránky a tak by sa mohli navzájom motivovať k lepším výsledkom. Vyhľadal si aj kurz predaja zákazníkom, ktorý mu pomôže rozvíjať práve túto silnú stránku. Svoje silné stránky môže, samozrejme, využívať pri samotnej komunikácii s klientom. Rozhodol sa tiež počúvať podcasty, ktoré sa zameriavajú na kreatívne myslenie. Vie, že to ale celé nepôjde bez plánu. A tak si ho vypracoval. Samozrejme, je si vedomý aj svojich slabých stránok. K tým patrí príprava reportov. Vie, že kolegyňa Magda, je v tom doma a preto sa rozhodol, že ju najbližšie poprosí o pomoc. Na rad prišiel rozvoj súvisiacich oblastí. S „predajom“ návrhov klientom úzko súvisia prezentačné aj komunikačné zručnosti. Ich zlepšenie by mu isto pomohlo podporiť tú jeho pôvodnú silnú stránku. Občas sa nedá vyhnúť úlohám, ktoré vyžadujú zapojenie slabých stránok. V Stanovom prípade je to aj prezentovanie návrhov. Občas má pri tom problém vyjadriť svoje myšlienky. No jeho silnou stránkou je to, že dokáže vytvoriť prezentácie, ktoré zaujmú od prvého momentu vďaka grafike. Takže nabudúce, keď nebude vedieť, ako niečo vyjadriť slovami, môže si pomôcť grafickým prvkom. Na záver sa bude snažiť, aby jeho slabé stránky dostal na takú úroveň, aby pre neho nepredstavovali zásadný problém a aby ho neobmedzovali v jeho práci a živote.

Tu je návod na to, ako začať využívať svoje silné stránky naplno. Vieš, čo je potrebné urobiť. Vieš, čo ťa čaká. Teraz je čas vydať sa na cestu.

 

Zhrnutie

Cesta za využívaním tvojich silných stránok zahŕňa tieto body:

 • Vyplnenie tabuľky.
 • Hľadanie spôsobov zlepšenia silných stránok.
 • Vypracovanie plánu.
 • Delegovanie toho, čo ti nejde.
 • Rozvíjanie aj súvisiacich oblastí.
 • Vnímanie úloh so zapojením slabých stránok cez silné stránky.
 • Nesústredenie sa na slabé stránky.
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

2 comments on “Projekt: silné stránky”

  1. Ahoj Matej.
   V texte pod tabuľkou som doplnil odkazy na predchádzajúce nástroje súvisiace s témou silných stránok.
   Tento nástroj PROJEKT, je akési vyvrcholenie celej témy.
   Držím palce pri objavovaní svojho potenciálu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram