Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

4 energie, ktoré si doteraz nedobíjal tak často ako mobil: SPIRITUÁLNA ENERGIA

Ujasni si svoje hodnoty a ciele

Na to, aby sme dokázali správne načerpať energiu, musíme sa zameriavať na štyri základné oblasti potrieb:

 1. Fyzická: zameraná na telo
 2. Emočná: zameraná na srdce
 3. Mentálna: zameraná na myseľ
 4. Spirituálna: zameraná na dušu

 

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to spirituálna energia, prečo je potrebná a ako na nej pracovať.

 

4. Spirituálna energia

Spirituálna energia sa spája predovšetkým s vyšším zmyslom a životnými hodnotami. Nejde teda o niečo výlučne náboženské. Práve spirituálna energia je tá, ktorá nás v živote poháňa vpred, inšpiruje, motivuje nevzdať sa. Ide o akúsi osobnú misiu, riadenie sa tým, čo považujeme za správne, vytýčenie si určitých zásad.

Na to, aby sme mohli na svojej spirituálne energii pracovať a rozvíjať ju, potrebujeme poznať, čo pre nás predstavuje vyšší zmysel a aké hodnoty sú pre nás dôležité. Tieto skutočnosti nie sú predmetom niekoľkominútového zamyslenia, ale vyžadujú si dlhodobé skúmanie a hľadanie. Je to však práve spirituálna energia, ktorá nám dokáže pomôcť práve v tých najťažších životných etapách.  

Pod spirituálnu energiu patria životné túžby a priority, ako napríklad túžba po rodine, čestný spôsob života, žiť v súlade s náboženskými hodnotami, pomoc druhým a podobne. Ako teda pracovať na tejto oblasti?

 

Vizualizácia

Vizualizácia je vytváranie si predstáv a obrazcov v mysli. Nejde o náhodné snívanie, ale o vedomé vytváranie si predstáv o budúcnosti. Cieľom vizualizácie je, aby sme svoj sen, zámer či cieľ mali stále v mysli, aby sme aj pri nedostatku motivácie či v ťažších časoch dokázali pamätať na to, prečo chceme svoj cieľ dosiahnuť.

Je totiž dokázané, že práve vďaka vizualizácii máme väčšiu pravdepodobnosť naplnenia svojich ambícií. Čím je predstava detailnejšia, tým je vizualizácia silnejšia. Preto je potrebné zahrnúť všetky štyri energie fyzickú, emocionálnu, mentálnu a spirituálnu. Vybavím si teda nie len to, čo dosiahnem, ale aj ako budem vyzerať, čo budem cítiť, čo na to moje okolie, rodina a priatelia, aký to bude mať na mňa vplyv a podobne.

Vizualizáciu môžeš použiť na väčšie aj menšie ciele. Môžeš si napríklad predstaviť, ako s kolegom Francúzom konečne podebatíš po francúzsky, alebo ako sedíš v kresle vo vlastnej kancelárii a konečne riadiš svoje úspešné podnikanie. Prostredníctvom vizualizácie dokážeme vytvoriť takú jasnú predstavu o budúcnosti, že budeme mať pocit, že ide o realitu. Ak som presvedčený, že moja budúcnosť bude vyzerať naozaj takto, budem ochotný vynaložiť oveľa viac úsilia na to, aby som tento cieľ dosiahol.

 

Vyššie ciele a hodnoty

Hodnoty sú našou predstavou toho, čo je správne v rámci správania sa k druhým i k sebe samému. Určenie si hodnôt nám pomáha v každodennom rozhodovaní sa o tom, aký prístup zvolíme, ako sa budeme správať, čo povieme alebo nepovieme.

Hodnoty sú pre spirituálnu energiu kľúčové ak sa nimi riadime, dobíjame si energiu. Ignorovanie alebo vedomé porušovanie hodnôt nám zase energiu uberá.

Prvým krokom k dobíjaniu spirituálnej energie je teda stanovenie si hodnôt. Tie sa môže v priebehu života meniť, preto je na mieste si ozrejmiť, ktoré hodnoty sú pre nás skutočne dôležité. Pri určovaní či prehodnocovaní  hodnôt sa skús pozrieť na rôzne životné oblasti, ako sú rodina a vzťahy, kariéra, vzdelanie, financie, zdravie či voľný čas, a zamysli sa nad tým, čo je pre teba v jednotlivých oblastiach dôležité, na čom by si chcel zapracovať, ako by si chcel, aby sa ti v danej oblasti darilo.

 

Pri nastavovaní životných hodnôt ti poslúži nástroj 3 kruhy, kde práve jedným z kruhov sú HODNOTY.

 

Ak už poznáš, akým smerom sa chceš uberať, je na čase dať si ruku na srdce a zhodnotiť, ako si na tom teraz.

Darí sa ti žiť podľa svojich hodnôt?

Do akej miery si spokojný s tou ktorou oblasťou?

Je normálne, že kým s niektorými oblasťami budeme celkom spokojní, z iných môžeme cítiť sklamanie. Vtedy je namieste zamyslieť sa nad tým, prečo je to tak a v čom spočívajú prekážky. Len ak dokážeme identifikovať problémy, dokážeme vytvoriť plán, ako lepšie zakomponovať svoje hodnoty do každodenného života.

 

Kde všade to funguje?

Pre príklad nám môžu poslúžiť športové osobnosti ako basketbalista Kobe Bryant, tenisti Andy Murray, Dominika Cibuľková či Serena Williamsová, ale aj herec Will Smith, alebo moderátorka Oprah Winfrey.

Práve Andy Murray, tenisová britská jednotka, si po jednom zápase na kurte zabudol tajomný papier, ktorý objavil novinár a zverejnil ho na internete.  Skús sa pozrieť čo mal na svojom papieri napísané Andy, ktorému pomáhal športový psychológ pri nastavení spirituálnej energie.

Na pravej strane si stále číta poznámky, a na ľavej strane máš možnosť vidieť jeho spirituálne body k tomu, aby získal čo najlepší výsledok. Na zadnej strane mal vytlačený list od fanušíka.

Chceš zistiť, ako si na tom so spirituálnou energiou?

Aby si zistil, ako si na tom v spirituálnej oblasti, skús si aspoň na týždeň zaznačovať, ako sa ti darí v týchto aspektoch energie:

 • Vizualizácia
 • Kroky k vyšším cieľom
 • Správanie vychádzajúce zo životných hodnôt

 

Ako by to asi mohlo vyzerať? Pozri si príklad jedného dňa:

 • Vizualizácia: ranná vizualizácia nastávajúceho dňa
 • Kroky k vyšším cieľom: dobrovoľnícka činnosť v útulku
 • Správanie vychádzajúce zo životných hodnôt: návšteva rodičov

 

Zhrnutie:

Spirituálna energia je jednou zo štyroch energií. Na to, aby si dokázal uspokojiť potreby v tejto oblasti, skús sa sústrediť na:

 • vizualizáciu
 • kroky k vyšším cieľom
 • správanie vychádzajúce zo životných hodnôt

 

Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download intex firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram