Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Stiahnite si náš E-BOOK 
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

4 energie, ktoré si doteraz nedobíjal tak často ako mobil: MENTÁLNA ENERGIA

Zlepši svoju koncentráciu

Na to, aby sme dokázali správne načerpať energiu, musíme sa zameriavať na štyri základné oblasti potrieb:

  1. Fyzická: zameraná na telo
  2. Emočná: zameraná na srdce
  3. Mentálna: zameraná na myseľ
  4. Spirituálna: zameraná na dušu

 

V tomto článku sa pozrieme na to, čo je to mentálna energia, prečo je potrebná a ako na nej pracovať.

 

3. Mentálna energia 

Mentálna energia súvisí s mysľou a tým, ako dokážeme pracovať so svojim intelektom. Ak sa venujeme tejto oblasti, výsledkom je schopnosť analyticky myslieť, kreatívne uvažovať, sústrediť sa, prichádzať s novými nápadmi, riešiť problémy či plánovať.

Mentálna práca si vyžaduje veľa energie a sústredenia. Aby sme ju zvládali lepšie, musíme svoju myseľ cvičiť a následne jej dopriať dostatočný odpočinok. Nedostatok relaxu totiž vedie k zhoršenej efektivite práce, neschopnosti sústrediť sa či prijímať rozhodnutia. Regeneráciu mysle môžeš docieliť praktizovaním niekoľkých jednoduchých techník.

 

Všímavosť

O všímavosti (mindfulness) sa toho v dnešnej dobe hovorí mnoho. Ide o schopnosť dokázať vnímať prítomný okamih, sústrediť sa na to, čo sa deje teraz. Aj keď sa venujeme nejakej činnosti, napríklad čítame článok alebo píšeme e-mail, pozornosť nám často odbieha k spomienkam na minulosť alebo predstavám o budúcnosti. Minulosť pritom nezmeníme a budúcnosť má ešte čas. Žijeme teraz, v prítomnom okamihu, a práve to si vďaka všímavosti dokážeme uvedomiť.

Všímavosť možno praktizovať v rámci meditácie alebo aj popri iných rutinných činnostiach. Metóda je jednoduchá – na pár minút sa plnou pozornosťou sústredíme len na dýchanie alebo na akúkoľvek činnosť, ktorú práve robíme. Zapájame pritom všetky zmysly, vnímame, čo počujeme, vidíme, cítime čuchom, hmatom, chuťou. Akýmkoľvek myšlienkam nevenujeme pozornosť a ak nám aj myseľ zablúdi, privedieme ju späť do prítomnosti. Praktizovaním všímavosti navodíme pocit pokoja a vyrovnanosti. Rušná myseľ spomalí a bude schopná lepšie sa sústrediť na jednu konkrétnu činnosť.

 

Prioritizácia

Základom time managementu je prioritizácia. Vedieť si určiť, ktoré aktivity a úlohy majú prioritu voči ostatným, má síce opodstatnenie, ale aj napriek poctivému plánovaniu sa niekedy stáva, že to jednoducho nefunguje. Je dôležité podotknúť, že “riadenie času” je síce fajn, no podstatnejšie je riadenie energie. Time management totiž rieši len ¼ energie. Preto ak sa chceme s problémom popasovať komplexne, nestačí nám spoliehať sa len na time management, ale na celý energy management.

V rámci prioritizácie je dôležitým prvým krokom zbavenie sa zlozvyku multitaskingu (robenia viacerých vecí naraz). Možno si pomyslíš, že odpísať na e-maily nie je také zložité, a preto ti zapnuté rádio a občasné odpisovanie na správy v Messengeri nerobí problém. Multitasking je však zlozvyk, vďaka ktorému ti produktivita klesá približne o 40 %. Musíš totiž v hlave neustále prepínať medzi úlohami, čím prichádzaš nie len o cennú energiu, ale aj o čas.

Ak sa chceš pri riešení úloh vyhnúť multitaskingu, skús si každý večer nájsť pár minút a zostav si zoznam úloh podľa metódy Ivy Lee.

K tomuto nástroju si môžesš stiahnuť aj pracovný zošit.

Pracovný zošit k nástroju IVY LEE - DENNÁ PRIORITIZÁCIA ÚLOH

 

Dokončenie dôležitých a naliehavých úloh

Stáva sa, že priveľa času venujeme zdanlivo naliehavým aktivitám, no väčšina z nich sa naliehavo len tvári. Odpísať na všetky e-maily, poradiť kolegovi, či poradiť si s rutinnými úlohami môže buď počkať, alebo to môžeš delegovať. Ak máš problém rozlíšiť, ktoré úlohy sú tie podstatné a vyžadujú si okamžitú pozornosť, pomôže ti nástroj Eisenhowerov princíp.

Americký prezident Eisenhower považoval plánovanie za kľúč k úspechu. Svoje úlohy rozdeľoval podľa ich dôležitosti a naliehavosti.

  • Dôležité – prispievajú k naplneniu dlhodobých cieľov
  • Naliehavé – vyžadujú si okamžité riešenie

 

Pracovný zošit k nástroju EISENHOWEROV PRINCÍP

Získaj pod kontrolu svoj time management ako Eisenhower, a pomocou PRACOVNÉHO ZOŠITA pomôž svojej mentálnej energii.



Chceš zistiť, ako si na tom s mentálnou energiou?

Aby si zistil, ako si na tom v mentálnej oblasti, skús si aspoň na týždeň zaznačovať, ako sa ti darí v týchto aspektoch energie:

  • Všímavosť
  • Prioritizácia
  • Dokončenie dôležitých a naliehavých úloh

 

Ako by to asi mohlo vyzerať? Pozri si príklad jedného dňa:

  • Všímavosť: všímavá prechádzka cestou domov

 

Zhrnutie:

Mentálna energia je jednou zo štyroch energií. Na to, aby si dokázal uspokojiť potreby v tejto oblasti, skús sa sústrediť na:

  • všímavosť
  • prioritizáciu
  • dokončenie dôležitých a naliehavých úloh

 

Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free

E-BOOK ZDARMA:
6 PRAVIDIEL PRE EFEKTÍVNE MEETINGY

STIAHNUŤ TERAZ >>

PRIHLÁSENIE NA ODBER NÁSTROJOV NA E-MAIL

Nový nástroj každý týždeň?

CHCEM ODOBERAŤ NÁSTROJE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vzdelávacia platforma plná soft skills nástrojov patrí pod vzdelávaciu spoločnosť SUVko Coaching, ktorá tieto nástroje preveruje a trénuje vo firemnom vzdelávaní.
Kontaktné údaje
© Copyright 2018 - SUVko s.r.o.  - Všetky práva vyhradené
Scroll Up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram